Artykuł sponsorowany

Najbardziej znane wina australijskie

Najbardziej znane wina australijskie

Wśród najpopularniejszych win australijskich wyróżnia się Shiraz i Chardonnay. Z tych odmian powstaje praktycznie 50% całej produkcji win w Australii. Najwięcej sławnych winiarni znajduje się w Południowej Australii, Tasmanii, Dolinie Barossa i Nowej Południowej Walii. Australia jest jednym z czołowych producentów wina na świecie a wina, które produkuje cieszą się dużą sławą. Czym charakteryzują się wina australisjkie?

Charakterystyka win australijskich

Specyficzny klimat Australii powoduje, że wina, które tam powstają, różnią się od siebie smakiem i aromatem, nawet jeśli uprawiane są z tej samej odmiany. Powodem tego jest duża różnorodność stref klimatycznych. Wina australijskie wzbogacane są dodatkami w postaci owoców i przypraw. Dzięki temu zapewniają wiele niepowtarzalnych smaków i doznań. Wśród dostępnych rodzajów można znaleźć m.in. wina z aromatem śliwkowym i rabarbarowym, które idealnie sprawdzają się podane z potrawami z grilla i wołowiną. Interesującą propozycją są także wina australijskie z delikatną nutą wanilii, które sprawdzą się przy zestawieniu z serem i rybami. Warto także spróbować win o wyrazistym smaku z czeremchą i pieprzem dojrzewających w dębowych beczkach.

Południowo Wschodnia Australia charakteryzuje się ciepłym klimatem. Winny pas rozciąga się nieprzerwanie od południowej krawędzi Queensland na wschodzie przez region Victoria do Clare Valley (Południowa Australia) o chłodniejszym klimacie. Inny region upraw stanowi Australia Zachodnia. Zimnolubne odmiany winogron uprawiane są najbardziej na południe wysuniętej wyspie Australii – Tasmanii. Zbiory zaczynają się w styczniu i trwają do maja lub czerwca. Tak duże zróżnicowanie nie występuje nigdzie indziej na świecie. Wynika z ogromnej rozpiętości stref klimatycznych. Duże znaczenie ma także wpływ morza. Właśnie dlatego wina australijskie mają różnorodną charakterystykę uzależnioną od strefy klimatycznej.

Zalety win australijskich

Największym atutem win australijskich jest ich ogromne zróżnicowanie. Wynika to z ogromnej wielkości kontynentu, którego klimat nie jest jednolity. W połączeniu ze stosunkowo małą liczbą uprawianych szczepów winogron daje to ciekawy przekrój bukietu i możliwości. Od lat 70. XX wieku wina z Australii zdobywają coraz większe uznanie wśród smakoszy. Produkcja trunku w tym kraju ustępowała do niedawna już tylko trzem krajom europejskim. Profesjonalny sklep z winami australijskimi Paleta Win ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji smakowych.

Australijski shiraz jest znakiem firmowym tego kontynentu. Przez ostatnie 30 lat Australijczycy włożyli dużo pracy w to, aby przekonać konsumentów, że produkują najlepsze na świecie wino z tego szczepu. Rynkowa siła win australijskich polega jednak przede wszystkim na jego prostocie. Cała produkcja przypada praktycznie na łatwo rozpoznawalne na całym świecie wina odmianowe. Wina australijskie wyróżniają się niepowtarzalnym bukietem smaków. Shiraz i Chardonnay to dwie podstawowe odmiany z Australii, z których powstaje około 44% całej produkcji wina. Decydując się na zakup wina australijskiego, warto wybierać jedynie profesjonalnych dystrybutorów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy