Na czym polegają zaburzenia przetwarzania słuchowego?
Zaburzenia przetwarzania słuchowego to specyficzna dysfunkcja, która wpływa na zdolność dziecka do rozumienia mowy. Mimo, że osoby z tym schorzeniem mogą słyszeć prawidłowo i rozpoznawać pojedyncze dźwięki w bardzo cichym otoczeniu, mają trudności ze zrozumieniem mowy, gdy niewielkie są różnice pomiędzy dźwiękami w słowach. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości
Objawy zaburzeń przetwarzania słuchowego
Symptomy zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci to między innymi
trudności ze zrozumieniem dłuższych i bardziej skomplikowanych poleceń
trudności ze zrozumieniem mowy w hałasie lub w pomieszczeniach o dużym pogłosie (np. w klasie)
trudności ze zrozumieniem mowy przy równoczesnej wypowiedzi kilku osób
trudności z opanowaniem techniki czytania i pisania
nadwrażliwość słuchowa (brak tolerancji niektórych dźwięków – głównie tych o stałej częstotliwości, tj. odkurzacz, suszarka)
Ponadto często występują infekcje ucha środkowego lub przerośnięty trzeci migdał
Jak wygląda diagnoza zaburzeń przetwarzania słuchowego?
Postawienie odpowiedniej i wczesnej diagnozy zaburzeń przetwarzania słuchowego jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wdrożenie odpowiednio czasowo terapii, która pomoże dziecku w nauce. Przeprowadzenie diagnozy polega na realizacji szeregu czynności diagnostycznych, które pozwalają ocenić stopień występowania dysfunkcji. Pierwszym etapem diagnozy jest wywiad z pacjentem, a następnie badanie fizykalne oraz diagnostyka słuchu (w celu wykluczenia zaburzeń o charakterze obwodowym).
Następnie, aby ocenić, czy pacjent cierpi na zaburzenia przetwarzania słuchowego stosuje się psychoakustyczne testy, takie jak testy dyskryminacji słuchowej, testy integracji obuusznej czy testy przetwarzania czasowego i wzorcowania dźwięków. Diagnostykę zaburzeń przetwarzania słuchowego można wykonać m.in. w przychodni Lar-Med.
Jak wygląda leczenie zaburzeń przetwarzania słuchowego?
W leczeniu zaburzeń przetwarzania słuchowego wykorzystywane są standardowe metody pracy terapeutycznej oraz nowoczesne metody rehabilitacji – treningi słuchowe. Pozwalają one na poprawę rozumienia mowy oraz na rozwijanie umiejętności związanych z językiem. Zarówno dorośli pacjenci, jak i dzieci mogą liczyć na efektywne rozwiązanie problemów ze słuchem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana