Artykuł sponsorowany

Na czym polegają przestępstwa tzw. „białych kołnierzyków”?

Na czym polegają przestępstwa tzw. „białych kołnierzyków”?

Przestępstwa, najczęściej na tle gospodarczym, to często spotykany problem wśród ludzi z wysokim statusem społecznym. Gdy dojdą do tego inne czynniki, mogą one okazać się niemożliwe do wykrycia. Na czym polegają przestępstwa tzw. „białych kołnierzyków”?

Czym są przestępstwa „białych kołnierzyków”?

Przestępstwa „białych kołnierzyków”, czyli White Collar Crime to nic innego jak zakamuflowana działalność przestępcza. Osoby na wysokich stanowiskach biznesowych, politycznych lub społecznych wykorzystują swoją władzę i status do łamania prawa. Popularnym zjawiskiem jest to, że osoby popełniające przestępstwa „białych kołnierzyków” specjalizują się w takich dziedzinach jak prawo, ekonomia lub zarządzanie i skutecznie wykorzystują swoją wiedzę. 

Najpopularniejszym rodzajem przestępstw „białych kołnierzyków” są te na tle gospodarczym, jednak nie ograniczają się one jedynie do tego. Do najpopularniejszych przestępstw tego typu możemy zaliczyć: 

 • oszustwa kapitałowe 
 • oszustwa ubezpieczeniowe 
 • wszelkiego rodzaju wyłudzenia np. kredytów, dotacji 
 • oszustwa dotyczące podatków np. VAT 
 • pranie „brudnych” pieniędzy 
 • celowe działanie na szkodę danej firmy 
 • kontrakty menedżerskie 

To tylko niektóre z przykładów, z którymi można się spotkać. Nie da się jednoznacznie określić profilu przestępczego. Mimo to bardzo często jest to zorganizowana przestępczość, która działa dzięki wykorzystywaniu wpływów. Nazwa nawiązuje do kamuflażu, który pozwala ukryć działalność przestępczą, wykorzystując swoją pozycję i status społeczny. Ze względu na swój charakter bardzo ciężko jest je wykryć i z nimi walczyć. 

Jak wygląda zwalczanie przestępstw „białych kołnierzyków”?

Wyjątkowy profil osób popełniających przestępstwa „białych kołnierzyków” znacząco utrudnia ich zwalczanie oraz ewentualne zapobieganie im. Niektórzy adwokaci specjalizują się w tych przestępstwach i udzielają pomocy prawnej. Kancelaria GESSEL oferuje profesjonalne doradztwo prawne zmniejszające ryzyko przestępstw gospodarczych. Minimalizuje to możliwość wystąpienia przestępstw „białych kołnierzyków” i pozwala na podjęcie porady prawnej w kryzysowych sytuacjach. Do najpopularniejszych z nich, możemy zaliczyć, chociażby:

 • przestępstwa przekupstwa menedżerskiego lub nadużycia zaufania 
 • wszelkie problemy związane z nierzetelnym prowadzeniem dokumentacji 
 • niegospodarności
 • przestępstwa przeciwko wierzycielom

Trudny do wykrycia charakter przestępstw utrudnia ich wykrycie. Gdy dojdzie do sytuacji kryzysowej, dobrze jest poprosić o pomoc doświadczonego prawnika

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy