Na czym polega zastępstwo procesowe?

Zastępstwo procesowe jest to reprezentowanie osoby przed sądem przez prawnika. W przypadku spraw karnych osoba, która nie chce samodzielnie wypowiadać się przed sądem, ma obowiązek zatrudnić adwokata lub radcę prawnego. Również w przypadku spraw z innych dziedzin prawa strony mają prawo zatrudnić adwokata lub radcę prawnego. Na czym dokładnie polega zastępstwo procesowe i w jakich jeszcze sytuacjach można z niego skorzystać?
Kim jest zastępca procesowy?
Zastępcą procesowym może zostać adwokat lub radca prawny. Podstawą jego pracy jest pełnomocnictwo udzielone przez mocodawcę, czyli osobę, w imieniu której występuje on przed sądem. Od tego momentu jego działania traktowane są jako czynności strony postępowania. To do niego kierowane są wszelkie pisma związane ze sporem.
Jak dodaje pracownik Kancelarii Adwokackiej Agaty Morawskiej: Zastępca procesowy nie tylko reprezentuje stronę podczas rozpraw. Jest on także zobowiązany do przestrzegania terminów związanych z postępowaniem sądowym i informowania strony o wszystkich swoich działaniach. Ze względu na szeroki zakres kompetencji wiele osób decyduje się zatrudnić taką osobę bez względu na to, czy chodzi o sprawę karną, cywilną czy dotyczącą spraw prawno-rodzinnych.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy podpisać z prawnikiem odpowiednią umowę. W przypadku adwokatów będzie to obowiązkowo umowa zlecenie, natomiast radca prawny może zostać zatrudniony także na mocy umowy o pracę.
Dlaczego warto zatrudnić zastępcę procesowego?
Wiele osób zastanawia się, czy warto ponosić koszty zatrudnienia zastępcy procesowego, skoro można samodzielnie reprezentować się przed sądem. Pomoc zastępcy procesowego przydaje się nie tylko na etapie postępowania sądowego. Pomoże on także odpowiednio przygotować się do rozpraw i podpowie, jakie jest najlepsze rozwiązanie danej sytuacji. Przede wszystkim adwokat lub radca prawny może sporządzić odpowiednie pisma, które mogą przyśpieszyć postępowanie. Zawodowy prawnik, dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu, będzie w stanie również rzeczowo przedstawić sytuację klienta, powołując się przy tym na konkretne zapisy prawne, co może mieć dla sądu kluczowe znaczenie. Znacząco zwiększa to szansę na pozytywne zakończenie sporu. Warto pamiętać również o tym, że jeśli stronie z pomocą zastępcy procesowego uda się wygrać sprawę, sąd może orzec, że koszty związane z jego zatrudnieniem poniesie strona przeciwna. W takiej sytuacji zatrudnienie zastępcy procesowego nie będzie wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Foto-Video Zbigniew Moryc
Fotografia - usługi woj. świętokrzyskie25-636 Kielce, Massalskiego 9
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1