Artykuł sponsorowany

Na czym polega transport dedykowany?

Na czym polega transport dedykowany?

W przewozie towarów liczą się przede wszystkim czas i koszt ich transportu. Równowaga między tymi dwoma aspektami pozwala prowadzić z sukcesem usługi logistyczne. Są jednak przypadki, kiedy czas dostarczenia przesyłki jest na pierwszym miejscu, a koszt wykonania usługi schodzi na dalszy plan. W takich sytuacjach znajduje właśnie zastosowanie transport dedykowany. Co to jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest transport dedykowany?

W branży logistycznej najważniejsze są czas dostarczenia zamówionego towaru oraz koszt wykonania usługi. Aby transport był opłacalny dla firmy przewozowej, jej pracownicy starają się jak najefektywniej zaplanować przemieszczenie towarów między różnymi lokalizacjami. Temu służą wszelkie magazyny i punkty przeładunkowe, gdzie produkty są przepakowywane, by jednym pojazdem przewieźć ich jak najwięcej.

Służy to maksymalnemu obniżeniu kosztów transportu przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanego czasu dostawy. Wyjątkowym rodzajem przewozu jest transport dedykowany. Jest to rodzaj ładunku, który jest dostarczany bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy z pominięciem punktów przeładunkowych. Zwykłe przesyłki są przepakowywane między pojazdami, czyli towary dla różnych odbiorców są łączone ze sobą w jednym pojeździe, by obniżyć koszt przejazdu.

Taka usługa jest nazywana również door-to-door (z języka angielskiego: od drzwi do drzwi). Zastosowanie tego sposobu transportu przesyłki ma służyć maksymalnemu obniżeniu czasu dostawy. Niezależnie od poniesionych kosztów towar ma zostać dostarczony jak najszybciej do miejsca docelowego. Pojazd wiozący taką specjalną przesyłkę porusza się prostą drogą do odbiorcy, omijając wszelkie centra logistyczne, w których ma miejsce przeładowywanie standardowych towarów.

W jakich przypadkach stosuje się ten rodzaj transportu?

Zapytaliśmy o zastosowane tej usługi eksperta z branży transportowej. Nasz rozmówca z firmy MORADO podkreśla, że nie ma konkretnych wytycznych, kiedy transport dedykowany jest niezbędny, a kiedy wystarczające jest skorzystanie z tradycyjnych usług . Jedynym kryterium jest czas. Jeśli zależy Ci, by towar dotarł do odbiorcy maksymalnie szybko, wtedy właśnie z pomocą przyjdzie usługa door-to-door.

Transport dedykowany jest wykorzystywany do przewiezienia rozmaitego rodzaju ładunków. Obejmuje towary o ponadnormatywnych gabarytach, stałe, płynne, a nawet gazowe. Z tego rodzaju usług transportowych często korzystają klienci, którzy stają przed koniecznością przetransportowania żywych zwierząt. Taki typ usług sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie najistotniejszy jest czas, a koszt przejazdu nie jest najważniejszy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy