Artykuł sponsorowany

Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci?

Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci?

Lakierowanie zębów może wpłynąć na zahamowanie próchnicy, z którą mierzą się nie tylko dorośli, ale również dzieci w wieku szkolnym. Ten problem dotyczy dziś większości 7-latków. Na szczęście dzięki wspomnianemu zabiegowi dentystycznemu choroba ma mniejsze szanse rozwoju. Dlaczego profilaktyka jest aż tak istotna i na czym polega lakierowanie zębów u najmłodszych pacjentów?

Skąd bierze się próchnica?

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, do której może dojść nawet pomimo codziennego, prawidłowego szczotkowania zębów. Kwasy wytwarzane przez bakterie prowadzą bezpośrednio do demineralizacji zębów. Zęby są bowiem zbudowane są z hydroksyapatytów, zawierających wapń. Natomiast kwasy rozpuszczają go, powodując zmniejszanie wytrzymałości kości.

Co stanowi najlepszą pożywkę dla bakterii? Cukier – zwłaszcza sacharoza i fruktoza. Im więcej tych składników znajduje się w codziennym menu, tym więcej kwasów produkują bakterie w jamie ustnej. Najpierw uszkadzają one szkliwo i zębinę, a następnie ingerują w głębsze partie zębów.

Nieleczona choroba, choć brzmi niegroźnie, może wpływać nie tylko na estetykę uzębienia, ale też prowadzić do rozwoju chorób innych układów, np. serca, nerek, stawów i oczu.

Niestety próchnica występuje szczególnie często u dzieci. Ich zęby są mniej odporne na wpływ bakterii, a w ich diecie występują niekiedy duże ilości cukru. Próchnicą można się też zarazić, na przykład poprzez wspólne jedzenie tymi samymi sztućcami lub picie z jednej butelki.  

Jedną z najskuteczniejszych profilaktycznych metod zapobiegania próchnicy jest lakierowanie zębów.

Lakierowanie zębów mlecznych – na czym polega?

- Pierwszy zabieg lakierowania zębów warto przeprowadzać u dzieci w wieku wczesnoszkolnym – wyjaśnia ekspert z przychodni Dental w LublinieUchroni to przed przedwczesną utratą zębów mlecznych, a co za tym idzie przed wadami zgryzu na zębach stałych – dodaje.

Lakierowanie zębów polega na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym związki fluoru. Preparat z fluorem stomatolog nakłada się specjalnym pędzelkiem lub szpatułką. Wystarczy cienka warstwa substancji, bo fluor uwalnia się do szkliwa jeszcze przez kilkanaście godzin po zabiegu. Składnik ten sprawia, że hydroksyapatyty, a więc składniki zębów, przekształcają się w fluoroapatyty odporne na kwasy. 

Lakierowanie, zwane także fluoryzacją, pozwala na dostarczenie fluoru do każdego zęba w stężeniu dużo większym niż podczas płukania specjalnym środkiem w domu.

Warto mieć na uwadze, że ten zabieg profilaktyczny przeprowadza się wyłącznie na zębach dokładnie oczyszczonych z kamienia.  

Po zabiegu lakierowania zębów nie powinno się spożywać posiłków przez co najmniej dwie godziny. W dniu lakierowania, do 12 godzin po zabiegu, nie można również myć zębów.

Jak często wykonywać lakierowanie u dzieci?

Fluoryzacji nie należy też wykonywać zbyt często. Najczęściej u dzieci wystarczą 4 zabiegi lakierowania w ciągu roku, czyli co 3 miesiące. Jednak młodzi pacjenci ze szczególną skłonnością do próchnicy powinny mieć lakierowane zęby częściej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy