Artykuł sponsorowany

Na czym polega konserwacja predykcyjna?

Na czym polega konserwacja predykcyjna?

Konserwacja predykcyjna jest nierozerwalnie związana z czwartą rewolucją przemysłową i przemysłem 4.0. Jest to kluczowa innowacja wdrażana w systemach zarządzania procesami przedsiębiorstw. Najogólniej rzecz ujmując, jest to praktyka mająca na celu konserwację maszyn, zanim te się zepsują. A zatem jest to sposób na uniknięcie przestojów w produkcji.

Konserwacja predykcyjna a prewencyjna

Konserwacja prewencyjna to działania zapobiegawcze, mające na celu utrzymać maszynę lub instalację w nienagannym stanie technicznym. W ramach prewencji wykonuje się okresowe kontrole i testy systemów, wymienia się zużyte części i uzupełnia ciecze, a także dokumentuje się zużycie. Obecnie jednak możliwości gromadzenia i analizy danych są zdecydowanie większe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Rozwój cyfryzacji, internetu rzeczy i automatyki spowodował ukucie pojęcia konserwacji predykcyjnej.

Co do zasady, konserwacja predykcyjna obejmuje zakres czynności znany z działań prewencyjnych, ale umożliwia obniżenie kosztów. Konserwację przeprowadza się jedynie wtedy, gdy jest naprawdę konieczna. Obecnie linie produkcyjne działają w sposób ciągły, a wstrzymanie pracy fabryki w celu konserwacji maszyn generuje straty. A zatem obecnie odchodzi się od zapobiegawczego wymieniania części i robi się tylko to, co jest absolutnie niezbędne dla zachowania płynności produkcji. Jest to możliwe dzięki bieżącemu monitorowaniu i analizowaniu danych.

Konserwacja predykcyjna w epoce czwartej rewolucji przemysłowej

W dobie rozwoju innowacyjnych technologii wiele przedsiębiorstw zmienia podejście do biznesu i produkcji. Przykładem może być firma NORD DRIVESYSTEMS, która powołała do życia markę NORD 4.0 READY produkującą nowoczesne systemy napędowe wraz z dedykowanym oprogramowaniem. Przemienniki częstotliwości wyposażone w procesory i sterowniki są w stanie kontrolować prace maszyny – reagować na zmienne warunki i usuwać usterki. W tym kontekście pojęcie konserwacji predykcyjnej nabiera nowego znaczenia.

Napędy NORD dostarczają danych o parametrach pracy, które następnie są gromadzone i analizowane. Bieżące dane są porównywane z historycznymi, co pozwala na wykrywanie wszelkich odchyleń w czasie rzeczywistym. Ingerencja w pracę maszyny odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Odnotowane rozpiętości w pracy urządzeń nie są przesłanką do wstrzymania maszyn – najpierw stosuje się środki zaradcze. Niemniej jednak w pewnym momencie może zaistnieć konieczność wezwania technika. A zatem zespół serwisowy wykonuje wyłącznie niezbędne prace, określone na podstawie obserwacji odczytów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy