Artykuł sponsorowany

Na czym polega i jakie zalety ma lakierowanie proszkowe?

Na czym polega i jakie zalety ma lakierowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest jedną z chętniej wykorzystywanych metod pokrywania elementów metalowych. Właściwie wykonane, zapewnia niezwykłą trwałość oraz estetyczne wykończenie. Znajduje zastosowanie w przypadku stali, aluminium oraz elementów ocynkowanych, które różnią się stopniem połysku i fakturą. Sprawdź, czym jest malowanie proszkowe i jakie płyną z niego korzyści!

Etapy malowania proszkowego

Malowanie proszkowe sprawdza się w przypadku pojedynczych elementów i złożonych konstrukcji metalowych. Jego przeprowadzenie nie wymaga zastosowania wody, nanoszona farba ma postać proszku, który cechuje się określonymi właściwościami fizykochemicznymi. Powłoka zostaje następnie utrwalona w piecu.

Wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które ma znaczenie dla efektu końcowego. Polega ono na oczyszczeniu (chemicznym, mechanicznym) materiału z zanieczyszczeń, co ma wpływ na późniejszą przyczepność farby. Elementy metalowe dokładnie się odtłuszcza i zabezpiecza przed korozją oraz ewentualnymi odpryskami.

Na tak przygotowane podłoże nakładany jest proszek. Specjaliści z firmy Kompresjan wykorzystują tu metodę natrysku elektrostatycznego. W jego wyniku naładowany elektrostatycznie proszek od razu przyczepia się do powierzchni malowanego elementu. Po całkowitym pokryciu farbą detal ten zostaje umieszczony w piecu lakierniczym, w którym w temperaturze około 200oC powłoka topi się i utwardza. Na ogół proces ten trwa około 20 minut, nieco więcej w przypadku grubszych elementów.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe niesie ze sobą wiele korzyści. Wynika to z niezwykłej trwałości lakierowanych elementów, odporności powłoki na zniszczenia oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak również estetycznego wykonania. Nie niszczą jej substancje chemiczne ani korozja, w dłuższej perspektywie malowanie to jest więc bardziej opłacalne niż malowanie na mokro.

Znajduje ono zastosowanie w wielu branżach, w których wykorzystywane są konstrukcje metalowe. W szczególności popularne jest wśród producentów mebli metalowych (łóżka, krzesła), wyposażenia punktów sprzedaży (półki i regały sklepowe), magazynów (metalowe regały), ekspozycji reklamowych (stojaki, wieszaki, kosze), dekoracji i innych. Jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku produkcji zderzaków, felg, kołpaków, listew dekoracyjnych. Efekty estetyczne malowania proszkowego są doceniane przez producentów oświetlenia, maszyn rolniczych, sprzętu RTV oraz AGD, a także wyposażenia ogrodów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy