Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła jest tym rozwiązaniem, które ma coraz więcej zwolenników wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Jej zadaniem jest ogrzanie domu oraz wody użytkowej na potrzeby jego mieszkańców poprzez wykorzystanie ciepłego powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Montaż systemu jest łatwy i szybki, a jego wydajność duża. Na czym polega działanie pompy ciepła i jakie korzyści niesie to dla domu?
W jaki sposób działa powietrzna pompa?
Zasada działania pompy powietrznej jest prosta. Przypomina pracę lodówki, z tym że jest to proces odwrotny. Powietrzna pompa pobiera chłodniejsze powietrze z zewnątrz, żeby do wewnątrz budynku dostarczyć je w cieplejszej wersji, takiej, jaką chcą mieszkańcy. Działanie pompy można przedstawić przy pomocy wyodrębnienia trzech etapów:
- pobieranie powietrza przez zasysające je wentylatory,
- wykorzystanie ciepła, które znajdowało się w powietrzu,
- ogrzewanie, najczęściej wody, która krąży w instalacji rozprowadzającej ją po całym domu.
Ciepłe powietrze lub woda transportowana jest zarówno do grzejników, jak i do instalacji wodnej, gdzie jest używana przez mieszkańców domu.
Pompy cieplne, których dystrybutorami są firmy takie, jak Elektroklim, mogą też ochładzać powietrze w domu. Przydatne jest to w porze letniej podczas panujących upałów. W takim przypadku zasada działania jest odwrotna. Ciepło z wody z instalacji jest pobierane przez czynnik chłodzący i rozpraszane na zewnątrz. Natomiast chłodna ciecz schładza wnętrze domu. Najlepszy efekt otrzymuje się, gdy zamontowane jest ogrzewanie podłogowe.
Budowa powietrznej pompy ciepła
Powietrzne pompy cieplne nie są skomplikowanymi urządzeniami. Na dodatek ich montaż nie wymaga tworzenia wykopów, jak w przypadku gruntowej pompy ciepła. System składa się z trzech elementów: systemu pobierania energii, pompy ciepła, która pobiera energię z powietrza, oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła.
Dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła występują w dwóch wersjach: split, gdzie system składa się z modułu zewnętrznego i części wewnętrznej, oraz monoblok, która jest jednomodułowa i montowana na zewnątrz budynku.
Dlaczego warto zainstalować pompę powietrzną?
Pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, bo pozyskuje do 75% energii z powietrza, a resztę ze źródeł odnawialnych. Do zamontowania pompy nie potrzeba kotłowni, szerokiej infrastruktury ani składów opału. Do swojego działania potrzebuje tylko energii elektrycznej. Tak więc koszty to jedynie rachunki za prąd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Desa Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o.
Antyki, dzieła sztuki woj. pomorskie81-395 Gdynia, Antoniego Abrahama 54
-
Sun Style Systems Katarzyna Kotecka
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. łódzkie93-162 Łódź, Broniewskiego 10
-
Szkółka Drzew i Krzewów owocowych Karolina Wyrzykowska
Szkółki drzew, krzewów woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Myśliwska 4