Artykuł sponsorowany

Na czym polega bezgotówkowa naprawa pojazdu?

Na czym polega bezgotówkowa naprawa pojazdu?

Niezależnie od tego, jak dobrymi kierowcami jesteśmy i ile lat już spędziliśmy za kierownicą, wyjeżdżając na drogę zawsze musimy liczyć się z tym, że możemy stać się uczestnikami wypadku. Jeśli do zdarzenia takiego dochodzi z winy innego kierowcy, możemy liczyć na pokrycie kosztów usunięcia szkody przez jego ubezpieczyciela. Mamy wtedy do wyboru wariant gotówkowy oraz bezgotówkowy – na czym polega ten drugi i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Wariant gotówkowy a wariant bezgotówkowy – o co chodzi?

Wariant gotówkowy znany jest również pod nazwą wariantu kosztorysowego. Polega ona na tym, że poszkodowany uzyskuje od ubezpieczyciela sprawcy pieniądze w kwocie, która – zgodnie z jego obliczeniami – powinna być wystarczająca do usunięcia wszelkich doznanych szkód. W wariancie tym podstawą do wypłacenia odszkodowania jest kosztorys sporządzany przez rzeczoznawcę na miejscu zdarzenia lub na podstawie dostarczonej dokumentacji zdjęciowej. To, gdzie naprawiamy samochód jest już zależne wyłącznie od nas. W wariancie bezgotówkowym – nazywanym też warsztatowym - nie my otrzymujemy pieniądze na pokrycie szkód, lecz bezpośrednio warsztat, w którym dokonywana jest naprawa.

- Często naprawę bezgotówkową określa się również mianem „sprzedaży szkody” – wyjaśnia przedstawiciel Centrum Napraw PowypadkowychWynika to z faktu, że na podstawie podpisanego przez nas upoważnienia warsztat sam rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy za dokonaną naprawę. My, jako poszkodowani, nie musimy się niczym przejmować.

Naprawa bezgotówkowa – czy warto?

Wariant bezgotówkowy jest wybierany przez kierowców częściej, niż gotówkowy. Jest ku temu wiele powodów. Po pierwsze – wygoda. Decydując się na tę opcję nie musimy martwić się żadnymi formalnościami związanymi z wyceną szkód, ponieważ wszystko to załatwiają między sobą warsztat i towarzystwo ubezpieczeniowe. Do nas należy jedynie wybranie serwisu, w którym ma zostać wykonania naprawa. Warto pamiętać, że choć ubezpieczyciele często podsuwają propozycje, gdzie możemy zostawić swój wóz do naprawy, to zgodnie z prawem nie mogą nam niczego w tej kwestii narzucić – możemy wybrać dowolnego usługodawcę. Kolejna kwestia to pewność, że szkoda zostanie usunięta w 100%. Dlaczego? Teoretycznie w wariancie bezgotówkowym możemy uzyskać kwotę pieniędzy, która w pełni wystarczy na naprawę szkody – teoretycznie może się zdarzyć, że nawet część tej kwoty zaoszczędzimy, jeśli znajdziemy tani warsztat. W praktyce jednak ubezpieczyciele często robią wszystko, by jak najbardziej zaniżyć wartość szkód i tym samym uniknąć wypłacania nam należytego odszkodowania. Wtedy musimy odwoływać się od decyzji towarzystwa i dosłownie walczyć o pieniądze. Kolejnym plusem jest fakt, że korzystając z wariantu bezgotówkowego zazwyczaj odzyskamy swój samochód szybciej – wynika to z faktu, że cała procedura jest przeprowadzana sprawniej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy