Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węża hydraulicznego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węża hydraulicznego?
Od sprawności przewodów wchodzących w skład układu hydraulicznego zależą trwałość i funkcjonalność tego ostatniego. Należy więc dobierać je w sposób przemyślany, kierując się kilkoma kluczowymi parametrami, jak również zwracając uwagę na znajdujące się na wężach hydraulicznych oznaczenia, obowiązujące na całym świecie. O czym więc koniecznie trzeba pamiętać?

Ciśnienie

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na dobór węża hydraulicznego jest ciśnienie robocze całego układu, przy czym chodzi zarówno o jego wartość, jak i o rodzaj (statyczne albo dynamiczne). Bardziej elastyczne przewody z jednym lub dwoma oplotami plecionymi sprawdzą się w przypadku ciśnienia między 80 a 300 barów, przy znacznie wyższym konieczne będzie już jednak użycie np. węża czterosplotowego, z oplotem spiralnym.

Medium

Drugi istotny element to rodzaj cieczy przewodzącej, która ma znaleźć się w przewodzie. Musi być on wykonany wewnątrz z innych materiałów w przypadku wody, innych dla oleju, a jeszcze innych przy substancjach żrących.
Ważna jest także temperatura danego medium – podkreśla specjalista z Zakładu Hydrauliki Siłowej w Kobylance. – Ma to znaczenie zwłaszcza przy wartościach wyższych niż 100 st. C, jako że standardowo węże hydrauliczne mogą być wykorzystywane w zakresie od -40 do właśnie 100 st. C.

Otoczenie

Znaczenie ma również temperatura otoczenia – zbyt niska lub zbyt wysoka sprzyja powstawaniu pęknięć w różnych elementach przewodu (zbrojenie, powłoka, rura wewnętrzna), co skraca jego żywotność. Inne parametry środowiska pracy układu hydraulicznego, które należy mieć na uwadze, dobierając stosowane w nim węże, to choćby ekspozycja na tarcie lub promieniowanie UV czy wymagania dotyczące ich przewodnictwa elektrycznego. Czasem wąż musi być całkiem nieprzewodzący, by chronić przed porażeniem prądem, czasem jednak powinien mieć przewodność pozwalającą na odprowadzanie ładunków statycznych.

Wymiary

Nie zapominajmy też o konieczności podłączenia węża do istniejących w układzie końcówek, z którymi musi być kompatybilny, m.in. pod względem rozmiaru. Ten ostatni ma ponadto znaczenie dla zapewnienia właściwego przepływu medium i jego prędkości, jak również dla redukcji strat ciśnienia. Pod uwagę należy wziąć też to, czy w przypadku danej średnicy wystarczający okaże się minimalny promień zagięcia węża, który ma być zastosowany w konkretnym układzie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy