Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania garażu wolnostojącego?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania garażu wolnostojącego?

Współcześnie budując dom, można wybierać pomiędzy projektami zawierającymi garaż lub nie. Niektórzy decydują się jednak na konstrukcję bez wyznaczonego miejsca na samochód. Ciekawą alternatywą wtedy może być budowa garażu wolnostojącego, który można dostosować do swoich potrzeb. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy wyborze projektu garażu wolnostojącego. 

Jakie są formalności przy budowie garażu wolnostojącego?

Zanim zdecydujesz się na wybór gotowego projektu garażu wolnostojącego lub zamówisz go w pracowni projektowej, takiej jak Piotra Jóźwika, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Ważnym aspektem jest rozmiar garażu:

  • do 35m2

Wraz z nowelizacją prawa budowlanego możliwe jest wzniesienie budynku o maksymalnej powierzchni nie większej niż 35m2 bez pozwolenia. W tej sytuacji wystarczy zgłosić budowę do Urzędu Gminy lub Miasta. W formularzu powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju obiektu, daty rozpoczęcia prac, projekt oraz oświadczenie o możliwości dysponowania prawem do nieruchomości. Należy pamiętać, że na każde 500 m2 nie może przypadać więcej niż 2 tego typu budynki.

  • powyżej 35m2

Jeśli decydujesz się na postawienie garażu o większej powierzchni niż 35 m2, to wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy złożyć wniosek do właściwego urzędu.

Rozmiar garażu ma duże znaczenie w kwestii zezwoleń na budowę.

Jak wybrać projekt na garaż wolnostojący?

Projektowanie budynków gospodarczych, do których zalicza się garaże czy wiaty, warto zlecić specjalistom. Konstrukcja, która stanie na działce, powinna spełniać kilka kryteriów. Przy projektowaniu garaży wolnostojących warto zwrócić uwagę na:

  • styl wykończenia domu

Warto zadbać, aby kolejny budynek na posesji miał dopasowany wygląd do domu. Garaż powinien prezentować się estetycznie. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z obiektów blaszanych, gdyż nie pasują one do stylu wykończenia domu.

  • liczba samochodów

W zależności od tego ile samochodów będzie przechowywanych w garażu, należy dopasować jego wielkość. Budynki bez pozwolenia zazwyczaj są w stanie pomieścić tylko jeden pojazd. Jeśli chcesz wybudować garaż dwustanowiskowy lub większy, należy złożyć wniosek do urzędu o uzyskanie stosownych zgód.

  • dodatkowe funkcje

Na rynku coraz popularniejsze stają się garaże, które mają wiele zastosowań. Budynek może służyć nie tylko do przechowywania samochodów. Nowoczesne projekty przewidują wydzielenie miejsce na narzędzia i wiatę na kolejny pojazd.

Warto wybrać projekt garażu, który będzie funkcjonalny i stylowy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy