Na co zwrócić uwagę kupując nawóz?

Nawozy mineralne są kluczowe dla prawidłowego wzrostu i właściwego plonowania roślin uprawnych. Nie wszystkie składniki niezbędne roślinom są bowiem dostępne we właściwych proporcjach w glebie przez cały okres ich wegetacji. Dlatego niezbędne jest uzupełnianie niedoborów zarówno w glebie, jak i w samych roślinach. Jednak na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawozu?
Rodzaj nawozu – jedno czy wieloskładnikowy?
Podczas zakupu nawozu, podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj nawozu. Wszystko zależy od zapotrzebowania roślin na dany składnik mineralny. Ilość składników pokarmowych najlepiej wyliczyć na podstawie wyników badania gleby, a także spodziewanej wielkości plonów oraz ich przeznaczenia. Warto również pamiętać, że choć to nawozy azotowe mają największy wpływ na prawidłową wegetację, niezwykle istotne są potas, fosfor i siarka, a także składniki drugoplanowe, takie jak wapń i magnez.
Dlatego wybór nawozu jedno lub wieloskładnikowego powinien być podyktowany przede wszystkim zapotrzebowaniem roślin na określone składniki mineralne. Wadą nawozów wieloskładnikowych mogą być sztywne proporcje pierwiastków, jednak z drugiej strony ich zaletą jest równomierne wprowadzenie do gleby kompletu składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin.
Forma nawozu – płynna czy sypka?
Płynna forma nawozu wykazuje szybkie i długotrwałe działanie, przyspiesza przyswajanie składników mineralnych przez rośliny, umożliwia równomierne rozprowadzenie nawozu, wykazuje wysoką skuteczność w okresie suszy, a także umożliwia nawożenie dolistne w przypadku konieczności szybkiego usuwania nagłych niedoborów składników pokarmowych.
Natomiast forma sypka zapewnia większy komfort wysiewu nawet na dużą odległość oraz udostępnia składniki pokarmowe w kontrolowany sposób, co ostatecznie zmniejsza liczbę przejazdów, a więc obniża koszty produkcji. Co więcej, niektóre nawozy sypkie, takie jak frakcja tłuszczowa mocznika UFF dostępna w ofercie Ontrade.pl, mogą być dozowane zarówno po rozpuszczeniu w wodzie, jak i bezpośrednio sypane do gleby, co pozwala na dopasowanie odpowiedniego stężenia, w zależności od potrzeb rolnika.
Wybór właściwego nawozu o zwiększonej przyswajalności oraz dobrym połączeniu składników pokarmowych sprawi, że rośliny efektywniej przyswoją niezbędne im pierwiastki, a tym samym dadzą lepsze plony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elmir Rutkowscy Spółka jawna
Meble - na zamówienie woj. podlaskie15-521 Zaścianki, Szosa Baranowicka 64/1
-
WGN Biuro nieruchomości
Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem woj. dolnośląskie59-300 Lubin, Odrodzenia 7D