Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę przy zakupie okładzin ściennych?

Na co zwracać uwagę przy zakupie okładzin ściennych?

Odpowiednio dobrane okładziny ścienne znacząco podnoszą funkcjonalność i estetykę każdego wnętrza. Niestety często zdarza się, że wybrany typ wykończenia niekoniecznie pasuje do pomieszczenia. W efekcie może dochodzić do niepotrzebnych uszkodzeń materiałów, a w skrajnych przypadkach nawet do zapleśnienia ściany. Na szczęście można temu zapobiegać. Co trzeba brać pod uwagę w kontekście wyboru okładzin ściennych?

Okładziny ścienne do pomieszczeń wilgotnych

Najważniejszym czynnikiem determinującym wybór określonej okładziny jest ustalenie, do jakiego pomieszczenia ma być ona zastosowana. W narażonych na wilgoć wnętrzach, na przykład w kuchni, w pralni lub w łazience, trzeba wybierać materiały odporne na działanie wody. Niedopuszczalne jest na przykład stosowanie tapet lub boazerii – tak przygotowane powierzchnie szybko będą pleśnieć i wydawać nieprzyjemny zapach. Oczywiście warto też brać pod uwagę to, że szybko pojawią się na nich szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Nawet najpiękniejsza tapeta „łazienkowa” nie zastąpi kafelków lub gresu.

Polecaną opcją do łazienek i kuchni są nowoczesne płyty kompaktowe z laminatu HPL. Te wyjątkowo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości okładziny bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci.

Coraz częściej klienci decydują się również na efektowne, a zarazem praktyczne okładziny ścienne z płyt szklanych. Mają one gładką, połyskującą powierzchnię – wykończony w ten sposób pokój optycznie zyskuje na wielkości. Płyty szklane należy przykręcić śrubami lub umieścić w ramie.

Okładziny ścienne do pomieszczeń dziennych i sypialni

W salonie lub w sypialni, czyli tam, gdzie przede wszystkim liczy się estetyka, warto postawić na rozwiązania efektowne, a zarazem praktyczne.

Jak podpowiada ekspert z firmy SANIPOL:

Dobrym rozwiązaniem będą nowoczesne płytki ceramiczne, dostępne obecnie w bogatej gamie wzorów i kolorów. Ze względu na zróżnicowaną fakturę takie elementy stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie aranżowania wnętrz.

Oczywiście można też postawić na „klasykę” i zdecydować się na tradycyjne tapety, boazerię lub farbę. W kontekście doboru okładzin ściennych do pozostałych domowych pomieszczeń trzeba brać pod uwagę oczekiwaną wytrzymałość i trwałość eksploatacyjną.

Okładziny nadające się do czyszczenia

W przypadku okładzin łazienkowych i kuchennych rzeczą oczywistą jest, że materiały muszą dać się łatwo czyścić. Nie jest to już jednak tak oczywiste w przypadku okładzin do pozostałych pomieszczeń.

Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, by powierzchnia była łatwa do utrzymania w czystości, rozglądaj się za tapetą odporną na zmywanie. Unikaj też wypukłych, trójwymiarowych okładzin „ceglanych”, na których może gromadzić się kurz w zakamarkach.

Łatwość montażu

Dobór okładziny do typu pomieszczenia oraz do oczekiwanych parametrów użytkowych to jedno, ale liczy się także szybkość i łatwość mocowania do ściany. Bardzo proste w montażu są okładziny z płyt kompaktowych, które dodatkowo są materiałem wytrzymałym i przystosowanym do długoletniej eksploatacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy