Muzyka na pogrzebie – tak czy nie?

Organizacja pogrzebu to obowiązek, który spoczywa na najbliższych zmarłego. Wówczas zwykle w pierwszej kolejności organizują transport, wybierają trumnę lub urnę oraz kwiaty na uroczystość. Jednak często również pojawiają się wątpliwości dotyczące oprawy muzycznej na pogrzebie. Czy jest konieczna? Jaka powinna być?
W jakich momentach pogrzebu gra muzyka?
Bliskich zmarłego zwykle zależy na tym, aby pochówek był wyjątkowym momentem, podczas którego będą mogli się spokojnie pożegnać. W momencie wyboru usług pogrzebowych zastanawiają się wówczas, czy muzyka to dobry pomysł. Otóż jest to dodatek do uroczystości, który podkreśla jego powagę i sprzyja refleksjom.
Muzyka bowiem pojawia się nie tylko w momencie składania ciała do grobu, ale również w czasie mszy (jeśli jest to pogrzeb kościelny) – gdy żałobnicy gromadzą się w kościele, na ofiarowaniu, podczas komunii świętej, w trakcie wyjścia ze świątyni. Muzyka może wybrzmiewać również w czasie wystawiania ciała w kaplicy czy w trakcie wyprowadzania trumny lub urny z budynku kaplicy. Muzyka nabiera największego znaczenia podczas ceremonii na cmentarzu przy ostatnim pożegnaniu bliskiej osoby.
Na jaką muzykę najlepiej się zdecydować?
Oprawa muzyczna to usługa, na którą warto się zdecydować, organizując pochówek. W zależności od woli rodzin muzyka może być grana na organach albo innych instrumentach – do uroczystości pasuje szczególnie harfa, wiolonczela czy skrzypce. Jeśli chodzi o utwory, to zwykle są to klasyki, na przykład:
„Marsz żałobny” Chopina,
„Ave Maria”,
„Il silenzio”.
Czasami również zdarza się tak, że rodzina zmarłego zastanawia się, czy podczas uroczystości może wybrzmiewać jedynie żałobna muzyka. O to, jak to wygląda w praktyce, zapytaliśmy pracownika zakładu pogrzebowego w Warszawie, który wyjaśnił:
- Oprawa muzyczna na ceremonii pogrzebowej to indywidualna sprawa. Na pogrzebach nierzadko można usłyszeć piosenki Czesława Niemena, Violetty Villas czy Andrea Bocellego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie pochówku na cmentarzu wybrzmiały również utwory, które zmarły szczególne lubił. Nie muszą być podniosłe. Dobrze, jeśli będą to utwory ważne dla zmarłego. Może to być na przykład melodia z filmu, który był jego ulubionym lub po prostu ulubiony utwór.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Foto-Video Zbigniew Moryc
Fotografia - usługi woj. świętokrzyskie25-636 Kielce, Massalskiego 9
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Geoprojekt Szczecin Przedsiębiorstwo geologiczne S. z o.o.
Geologia, geofizyka - usługi woj. zachodniopomorskie70-893 Szczecin, Tartaczna 9
-
Dobry Adres sp. z o.o.
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Piłsudskiego 2 lok. U1