Artykuł sponsorowany

Możliwość wynajmu auta z OC sprawcy. Jak to działa i czy się opłaca?

Możliwość wynajmu auta z OC sprawcy. Jak to działa i czy się opłaca?

Zdarza się, że w wyniku wypadku samochód poszkodowanego zostanie znacznie uszkodzony lub zupełnie zniszczony. Wówczas istnieją wskazania do ubiegania się o auto zastępcze sfinansowane z OC sprawcy. Istnieją jednak przypadki, w których taki samochód może nie zostać przyznany. Kiedy takie rozwiązanie okazuje się opłacalne i jak uzyskać pojazd tymczasowy po zdarzeniu drogowym?

Kiedy można ubiegać się o przyznanie samochodu zastępczego?

Wynajem samochodu zastępczego po wypadku może mieć związek ze szkodą całkowitą lub częściową. W pierwszym przypadku auto poszkodowanego nie nadaje się do dalszego użytkowania i musi zostać zezłomowane. W sytuacji, w której uległo ono znacznie mniejszemu uszkodzeniu i konieczne jest skorzystanie z usług warsztatu, kierowca może ubiegać się o przyznanie samochodu zastępczego na okres naprawy.

Jak działa wynajem auta z OC sprawcy?

Auto zastępcze jest przyznawane w sytuacji, gdy poszkodowany kierowca nie ma możliwości samodzielnego zorganizowania drugiego pojazdu. Wówczas może on skorzystać z wynajmu, którego koszt pokrywa ubezpieczalnia sprawcy. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych polisach jest zastrzeżona kwota finansowania. Jeśli koszt wynajęcia samochodu będzie wyższy, poszkodowany zostanie zobowiązany do dopłacenia różnicy.

Pojazd zastępczy jest wydawany na okres do momentu ukończenia naprawy lub zakupienia nowego auta w przypadku szkody całkowitej. Zdarza się, że niektóre ubezpieczalnie zastrzegają ten czas jedynie do wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak trudna sytuacja finansowa poszkodowanego sprawia, że pomimo uzyskania środków nie jest on w stanie kupić samochodu, niekiedy istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Wymaga to jednak przedstawienia odpowiedniej argumentacji.

Jak wynająć auto z OC sprawcy?

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy wymaga złożenia deklaracji podczas zgłaszania szkody. Zdarza się, że ubezpieczalnia może odmówić przyznania takiego pojazdu. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy poszkodowany posiada inny pojazd lub samochód, który uległ uszkodzeniu jest wykorzystywany jedynie od czasu do czasu.

- Niektóre ubezpieczalnie współpracują z konkretnymi wypożyczalniami, ale zdarza się, że poszkodowany może samodzielnie wybrać miejsce, w którym wynajmie samochód zastępczy. Wówczas niezwykle ważne jest pamiętanie o limicie kosztu wypożyczenia auta zastrzeżonym w polisie sprawcy – tłumaczy ekspert z wypożyczalni samochodów z Łodzi - Tanie Auto 24.

Auto zastępcze nie może być również wyższej klasy niż pojazd, który brał udział w wypadku. W innym przypadku ubezpieczyciel ma prawo nie zgodzić się na sfinansowanie kosztów wynajmu samochodu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy