Artykuł sponsorowany

Metody konserwacji nawierzchni sportowych

Metody konserwacji nawierzchni sportowych

Zawody sportowe odbywają się na różnego rodzaju nawierzchniach. Intensywnie eksploatowane w trakcie meczów czy innych rozgrywek podłoża wymagają systematycznej konserwacji i naprawy. W przeciwnym razie bowiem obniża się ich wartość estetyczna, a korzystanie z nich stwarza poważne ryzyko dla zdrowia sportowców i innych osób przebywających na boisku. Dowiedz się więcej na temat najpopularniejszych metod konserwacji nawierzchni sportowych!

Jak przeprowadza się konserwację nawierzchni sportowych?

Nawierzchnie sportowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Niezależnie jednak od wykorzystanego do ich produkcji tworzywa, warto pamiętać o tym, że czynności konserwacyjne zawsze rozpoczyna się od ogólnego przeglądu stanu technicznego powierzchni. Po zaobserwowaniu różnych, często niezauważalnych na pierwszy rzut oka uszkodzeń i ubytków w podłożu specjaliści z takich firm, jak Red-Sport, przystępują do ich usunięcia lub zabezpieczenia. Podejmują się również gruntownego czyszczenia podłoża z rozmaitych zabrudzeń i odpadów, np. liści opadłych z drzew, zwierzęcych odchodów, a także kapsli, nakrętek czy drobnych kamyków.

W ramach konserwacji powierzchni poliuretanowych wykonuje się zazwyczaj kompleksowe odkurzanie oraz mycie podłoża przy użyciu specjalnej maszyny, wypuszczającej gorącą parę pod odpowiednio ustawionym ciśnieniem. Przy okazji oczyszcza się również systemy okoliczne odwodnienia z rozmaitych naleciałości.

Nawierzchnie syntetyczne, takie jak sztuczna trawa, konserwuje się natomiast za pomocą szczotkowania włókien w celu ich podniesienia oraz optycznego zwiększenia objętości górnej warstwy uzupełnienia. Intensywnie eksploatowany granulat zwykle wymaga dodatkowego uzupełnienia oraz usunięcia widniejących na nim zabrudzeń. Jeśli nawierzchnia boiska zrobiona jest z naturalnej trawy, jej konserwacja polega na regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika oraz usuwaniu nierówności.

Regularna konserwacja boiska – dlaczego jest tak ważna?

Systematyczna realizacja czynności konserwacyjnych na boisku jest bardzo ważna z kilku powodów. Najważniejszą kwestią pozostaje bezpieczeństwo zawodników. Pozbawione jakichkolwiek ubytków nawierzchnie sportowe zmniejszają bowiem ryzyko upadku oraz odniesienia poważnej kontuzji w trakcie gry. Ponadto właściwie przeprowadzona konserwacja boiska pozytywnie wpływa też na jakość gry, zapobiegając nieprzewidzianym zdarzeniom (np. utknięciu toczącej się po ziemi piłki w znajdującym się na boisku wgłębieniu). Czynności naprawcze dobroczynnie oddziałują na estetykę powierzchni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy