Metody holowania pojazdów. Jak robić to zgodnie z przepisami?
Samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli awaria przytrafi się na trasie i nie jesteśmy w stanie od razu jej naprawić, konieczne będzie wezwanie lawety lub holowanie auta przez inny pojazd za pomocą liny holowniczej. Linę można kupić na niemal każdej stacji paliw. Wystarczy ona do przetransportowania samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Odholowanie auta przez inny pojazd na najbliższy parking lub do serwisu, będzie o wiele tańszym rozwiązaniem niż wzywanie lawety. Właśnie dlatego, warto wiedzieć w jaki sposób zrobić to zgodnie z przepisami. Jak prawidłowo odholować pojazd?
Przygotowanie do holowania
Holowany pojazd powinien być oznaczony trójkątem odblaskowym z tyłu po lewej stronie. Jeśli widoczność jest słaba, musi mieć włączone światła pozycyjne, a pojazd holujący światła mijania. Pojazdy powinny być połączone liną holowniczą w taki sposób, aby nie rozczepiły się podczas jazdy. Odległość nie powinna być dłuższa niż 3 metry, w przypadku połączenia sztywnego. Natomiast w przypadku połączenia giętkiego, prawidłowa odległość wynosi od 4 do 6 metrów.
Przy sztywnym połączeniu, pojazd, który jest holowany, powinien mieć sprawny przynajmniej jeden układ hamulcowy, a przy połączeniu giętkim dwa układy. Ponadto, hol należy oznaczyć na przemian czerwonymi i białymi pasami lub żółtą bądź czerwoną chorągiewką.
Holowanie samochodu osobowego
Podczas holowania, zarówno pojazd holujący, jaki i holowany, powinny mieć opłacone ubezpieczenie OC. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń w trakcie holowania, środki będą ściągnięte z ubezpieczenia holującego.
Jak mówi jeden z pracowników warsztatu samochodowego CELMER, który specjalizuje się w autoholowaniu:
Samochód należy holować zawsze zgodnie z przepisami. Uszkodzony pojazd musi dać się otworzyć, aby kierowca mógł zająć miejsce za kierownicą. Kierowca musi być przygotowany na to, że wspomaganie w aucie może nie działać na skutek awarii silnika. Będzie musiał w takiej sytuacji wkładać dużo więcej siły przy skręcaniu kierownicą. Jeżeli wspomaganie układu hamulcowego również nie będzie działać, trzeba będzie z wyprzedzeniem wciskać mocniej pedał hamulca.
Holowanie pojazdu – najważniejsze zasady
Maksymalna prędkość, z jaką może być holowane auto, wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym. Oprócz włączenia odpowiednich świateł zarówno przez auto holowane, jak i auto holujące, a także oznakowania trójkątem ostrzegawczym, holowany pojazd może wysyłać za pomocą specjalnej lampy żółte sygnały błyskowe.
Nie można holować auta z uszkodzonym układem hamulcowym. Jeżeli w pojeździe jeden z dwóch układów hamulcowych jest niesprawny, nie można holować go przy pomocy linki. Należy wtedy wybrać sztywny hol. Zakazane jest również holowanie na autostradzie.
Uszkodzone pojazdy można holować za pomocą giętkiej linki holowniczej lub sztywnego holu. Sposób holowania zależy od całkowitej masy pojazdu, a także od rodzaju awarii. Warto jest skorzystać z usługi autoholowania wykonywanej przez profesjonalistów, co zapewni większe bezpieczeństwo i wygodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana