Metody diagnostyki weterynaryjnej

Dzięki nowoczesnej diagnostyce weterynaryjnej znacząco poprawiły się standardy leczenia nie tylko zwierząt domowych. Większość gabinetów weterynaryjnych dysponuje obecnie zaawansowanym technologicznie sprzętem diagnostycznym, który niewiele różni się od aparatury stosowanej w diagnostyce chorób ludzi. Dzięki temu możliwe jest szybkie i skuteczne wykrywanie oraz leczenie wielu powszechnych i rzadkich chorób zwierząt.
Jakie metody diagnostyki weterynaryjnej są najczęściej stosowane?
Choroby zwierząt wymagają profesjonalnego podejścia. W ich wykrywaniu pomaga specjalistyczny sprzęt, który gwarantuje szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej stosowane metody diagnostyki weterynaryjnej pozwalają wykryć zarówno powszechne schorzenia np. zakażenia pasożytami, jak i choroby nowotworowe, choroby poszczególnych narządów oraz urazy, mogące być skutkiem wypadków, którym ulegają np. domowe czworonogi. Do często stosowanych metod diagnostyki weterynaryjnej, zaliczamy:
- podstawowe badania laboratoryjne (diagnostyka laboratoryjna), czyli badanie krwi, kału i moczu;
- badania mikroskopowe, czyli badanie włosa i badanie pobranych próbek skóry;
- badania obrazowe, czyli badania z wykorzystaniem przystosowanej do diagnostyki zwierząt aparatury diagnostycznej.
- Diagnostyka weterynaryjna to ważny element wykrywania i leczenia wielu schorzeń. Dzięki niej możliwe jest nie tylko precyzyjne określenie podłoża występujących u zwierząt dolegliwości, ale także skuteczne monitorowanie efektów zastosowanego leczenia - wyjaśnia ekspert z firmy Gabinet weterynaryjny Dolittle z Wrocławia.
Jakie badania uwzględnia weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna?
Badanie krwi, kału i moczu zwierząt pozwala uzyskać podstawowe informacje na temat ich stanu zdrowia. Analizy dokonywane w laboratorium to pierwszy etap diagnozowania choroby i są one zalecane zawsze, gdy u zwierząt pojawiają się różne dolegliwości zdrowotne np. biegunka, wymioty, apatia. Dzięki diagnostyce laboratoryjnej możliwe jest także wdrożenie odpowiedniej profilaktyki m.in. w przypadku zwierzęcych seniorów. Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna stosowana jest w celu oceny parametrów krwi oraz moczu, a także kału. Jest szczególnie przydatna w celu diagnozowania stanów zapalnych organizmu, schorzeń narządów wewnętrznych, schorzeń przewlekłych i zakażeń pasożytniczych.
Jakie badania uwzględnia mikroskopowa diagnostyka weterynaryjna?
W przypadku diagnostyki mikroskopowej mamy do czynienia przede wszystkim z oceną pobranego od zwierząt materiału w postaci włosów (sierści) i zeskrobin skórnych. Dzięki badaniom mikroskopowym można zdiagnozować np. schorzenia dermatologiczne.
Jakie badania uwzględnia obrazowa diagnostyka weterynaryjna?
Badania obrazowe, czyli badanie USG, RTG, endoskopia, tomografia i rezonans magnetyczny odgrywają ogromną rolę w diagnostyce weterynaryjnej. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki obrazowej możliwe jest szybkie wykrycie schorzeń za pomocą uzyskania obrazów zmian fizjologicznych i patologicznych, które dotyczą organizmu zwierząt. Diagnostykę obrazową stosuje się m.in. podczas monitorowania ciąży u zwierząt, diagnozowania urazów wewnętrznych i ogólnej oceny większości narządów i układów. Wspomaga ona także proces pobierania materiału do dalszych badań np. badań histopatologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nowy Dach FHU Roman Mejer
Budowlane usługi - dekarskie woj. pomorskie83-404 Nowa Karczma, Kościerska 20