Leczenie zatok. Jakie leki warto stosować?
Środki farmakologiczne
W leczeniu zatok najczęściej stosuje się środki farmakologiczne. Pomagają one w objawowym zwalczaniu choroby, prowadząc do zniesienia obrzęku błony śluzowej nosa, odetkania ujść zatok, a tym samym do zniwelowania stanu zapalnego. Standardowy proces leczenia trwa ok. 10 dni. W jego trakcie, przydatne okazują się przede wszystkim preparaty medyczne, stanowiące kombinację leków przeciwzapalnych oraz obkurczających śluzówkę nosa. Możemy je nabyć w prosty sposób w aptece internetowej – np. łódzkiej aptece OLMED. Z jakich leków szczególnie warto skorzystać? Wśród najpopularniejszych, niesteroidowych medykamentów o właściwościach przeciwzapalnych, warto wymienić ibuprofen. Poza niwelowaniem stanów zapalnych, działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W udrożnieniu nosa pomaga również pseudoefedryna. Często substancje te występują łącznie, tworząc skuteczne specyfiki w walce z bólem zatok.Środki oczyszczające
W przypadku infekcji, cenną alternatywą (bądź uzupełnieniem) dla środków typowo farmakologicznych, okazują się środki udrożniające nos i zatoki.Są to przeważnie wszelkiego typu hipertoniczne roztwory na bazie wody morskiej, posiadające postać aerozolu – komentuje ekspert apteki internetowej OLMED.Co uzyskujemy, oczyszczając zatoki? Po pierwsze, pozbywamy się przyczyny zapalenia. Ponadto, odblokowujemy drogi oddechowe, co wpływa na poprawę naszego samopoczucia, zwiększając skuteczność leczenia. Alternatywę dla wód w aerozolu stanowią środki niwelujące przekrwienie śluzówki nosa, a także inhalacje (np. z zastosowaniem olejków eterycznych) i ciepłe kompresy.
Antybiotyki i nie tylko
Kiedy standardowe metody leczenia zawodzą, a objawy ulegają nasileniu, niezbędna okaże się pomoc lekarska.W większości przypadków wiąże się to z podjęciem antybiotykoterapii i wykupieniem odpowiednich leków na receptę – informuje ekspert OLMED.Co w przypadku, gdy i to nie pomoże? Wówczas pacjent zostaje skierowany na szczegółowe badania specjalistyczne. W naprawdę poważnych przypadkach zachorowań, poza środkami farmakologicznymi, niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna. Jej charakter zależy głównie od przyczyny problemów. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: korekcja przegrody nosowej, małżowin, polipektomia (usuwanie polipów wewnątrz nosa) oraz operacje endoskopowe zatok.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana