Artykuł sponsorowany

Które metale nieżelazne są mile widziane w punktach złomu?

Które metale nieżelazne są mile widziane w punktach złomu?

Skupy złomu cieszą się bardzo dużą popularnością. Takie placówki przyczyniają się do recyklingu, poprzez gromadzenie materiałów, które mogą zostać ponownie wprowadzone do obiegu – po odpowiedniej obróbce. Troszczysz się o środowisko naturalne i zastanawiasz się, jakie metale nieżelazne możesz oddać w skupie? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się do punktu załadowanym samochodem.

Czym dokładnie są metale nieżelazne?

Metale nieżelazne bardzo często określane są również mianem metali kolorowych. Sama nazwa wskazuje na surowiec, który nie jest żelazem i nie został wykonany ze stopów tego metalu. Do najpopularniejszych w tej kategorii zalicza się przede wszystkim:

  • miedź,
  • aluminium,
  • ołów
  • cynk,
  • mosiądz,
  • brąz.

Wymienione materiały nieżelazne są bardzo chętnie skupowane w punktach, a ich ceny są zazwyczaj znacznie wyższe niż standardowego metalu. Sprzedając je, można zatem naprawdę sporo zyskać.

Najpopularniejsze metale nieżelazne i sposób ich wykorzystania

Metale kolorowe, czyli nieżelazne, są cenionym surowcem w wielu skupach – głównie ze względu na swoje właściwości. Specjaliści z takich firm, jak Karat Recykling S.A., zauważają, że te wyróżniają się nie tylko brakiem żelaza. Mają one właściwości chemiczne, technologiczne czy fizyczne.

Jednym z najpopularniejszych metali kolorowych jest aluminium. Ma ono niewielką wagę, a przy tym jest bardzo wytrzymałe. Cechą charakterystyczną jest gęstość znacznie niższa niż w przypadku stali. Wykorzystuje się je w różnych branżach. Stosowane jest między innymi do tworzenia żaluzji, okapów, puszek, blach do pieczenia, profili okiennych oraz wielu innych produktów przydatnych w codziennym życiu. Dzięki recyklingowi aluminium możliwe jest natomiast zużycie nawet 90% mniej energii niż w trakcie jego produkcji.

Miedź to drugi pod względem popularności materiał nieżelazny na skupach. Dzięki recyklingowi możliwe jest odzyskanie do 100% jego wagi. Szacuje się, że blisko 80% zastosowanej miedzi w dalszym ciągu jest w produkcji, a to oznacza, że jej recykling z roku na rok będzie się tylko zwiększał. Materiał ten najczęściej wykorzystuje się w przewodach elektrycznych, układach scalonych i innych. Bardzo często służy również do produkcji niektórych elementów maszyn.

Dysponując materiałem nieżelaznym, np. z rozbiórki różnego rodzaju konstrukcji, warto zastanowić się nad jego wyrzuceniem. Zdecydowanie korzystniejsze jest jego oddanie do skupu, gdzie można sprzedać go za całkiem atrakcyjną cenę i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy