Artykuł sponsorowany

Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne?

Kto powinien nosić wkładki ortopedyczne?

Decyzję o tym, kto powinien nosić wkładki ortopedyczne należy pozostawić ortopedzie. W przypadku dzieci, których stopa jeszcze rośnie, nie wskazane jest przedwczesne stosowanie wkładek, gdyż czasem mogą powodować osłabienie stabilizatorów. Z drugiej strony, najczęstszą wadą w tej grupie wiekowej jest płaskostopie, a tu wkładki będą bardzo pomocne. Wkładki korygujące wykonuje się na indywidualne zamówienie, ściśle wg zaleceń ortopedy.

Jakie dolegliwości wymagają noszenia wkładek ortopedycznych?

Dobrze dobrane wkładki ortopedyczne na indywidualne zamówienie mogą skorygować problemy związane z nieprawidłową budową i przynieść ulgę w przypadku dolegliwości bólowych kolan, bioder, kręgosłupa szyjnego i barków. Dzięki nim mięśnie kończyn dolnych pracują prawidłowo, są też lepiej ukrwione i dotlenione. Wyprofilowane i dopasowane wkładki stabilizują ustawienie stopy, dzięki czemu skorygowana zostaje praca kolan oraz bioder. Ortopedzi najczęściej zalecają wkładki pacjentom, wymagającym wyrównania długości kończyn dolnych, rekonwalescentom po operacjach stóp, bioder, stawów kolanowych lub kręgosłupa, a także młodzieży z płaskostopiem.

Jak prawidłowo dobrać wkładki ortopedyczne?

Dobór wkładek ortopedycznych zależy od ich przeznaczenia. Jeśli mają pełnić funkcję profilaktyczną, można kupić wkładki gotowe – ich zadaniem będzie wtedy poprawa komfortu chodzenia, nie skorygują jednak ustawienia stóp i układu kości. Natomiast, jeśli lekarz rekomenduje stosowanie indywidualnych wkładek korygujących w związku z konkretnym problemem, konieczne będzie ich wykonanie w ortopedycznych poradniach, takich jak Orto-Medika w Gdańsku. Gwarantuje to wysoką jakość i precyzyjne dopasowanie wkładek do stóp, a tym samym zapewnia oczekiwany efekt terapeutyczny.

Główne zalety indywidualnych wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne mają wiele zalet, ale przede wszystkim:

  • stabilizują piętę,
  • amortyzują śródstopie,
  • zapobiegają deformacjom stóp,
  • zmniejszają napięcie mięśni stóp,
  • pomagają utrzymać stawy i kręgosłup w odpowiednim ułożeniu,
  • zmniejszają przeciążenia, także podczas uprawiania sportów,
  • korygują płaskostopie podłużne i poprzeczne,
  • redukują objawy zapalenia powięzi podeszwowej,
  • korygują koślawość i szpotawość stóp,
  • wspomagają terapię haluksów.

Warto umówić się na konsultację ortopedyczną nawet, jeśli nie odczuwa się bólu czy dyskomfortu stóp. Pozwoli to na wykrycie wad anatomicznych, a ewentualne stosowanie wkładek ortopedycznych zapobiegnie wielu dolegliwościom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy