Artykuł sponsorowany

Kto może prowadzić kasację pojazdów?

Kto może prowadzić kasację pojazdów?

Każdego roku tysiące aut trafia do kasacji. Większość z nich ma od 20 do 22 lat, kiedy użytkownicy decydują się je zezłomować. W 99 procentach to osoby prywatne pozbywają się w ten sposób swoich samochodów. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy mogą dokonać demontażu na własną rękę. Czy byłoby to zgodne z prawem? Kto może prowadzić kasację pojazdów?

Kasacja pojazdów – czy można ją wykonać samodzielnie?

Według prawa samodzielny demontaż pojazdu niedopuszczalny. Za prowadzenie go grożą wysokie kary. Jakie?

  • Kara finansowa za nielegalny demontaż sięgająca 10-300 tys. zł (zgodnie z art. 53a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji).
  • Za samochód, który nie został poddany kasacji zgodnie z prawem, nadal trzeba płacić OC.
  • Samochodu niepoddanego legalnemu złomowaniu lub sprzedaży nie można wyrejestrować. W praktyce oznacza to obowiązek stałego płacenia za auto, którego się już nie ma.

Osoba decydująca się na samodzielny demontaż powinna mieć też świadomość, że kasacja pojazdów ma ścisły związek z ekologią. Niektóre podzespoły i substancje wymagają natychmiastowej neutralizacji. Nie można ich po prostu wywieźć na wysypisko, czy w przypadku  płynów – wylać na ziemię. Sposób ich utylizacji regulują restrykcyjne przepisy.

Czasem można natrafić na ogłoszenia od firm działających nielegalnie. Oferują wyższe stawki za złomowanie, ale mogą nie wydawać zaświadczenia o kasacji pojazdu, bez którego w świetle prawa nadal jest się w jego posiadaniu. Co więcej, ich działania niszczą środowisko, ponieważ nie stosują zasad utylizacji szkodliwych substancji. Skoro tak, to kto może legalnie prowadzić kasację pojazdów?

Kto może prowadzić kasację pojazdów?

Kasację pojazdów mogą prowadzić jedynie firmy, które mają odpowiednie uprawnienia i spełniają wymogi stawiane takim punktom. Chodzi tu zwłaszcza o wymagania związane z rozbiórką i utylizacją niebezpiecznych substancji i materiałów.

Tylko takie przedsiębiorstwa mogą wystawić dokument potrzebny do wyrejestrowania samochodu oraz rezygnacji z OC. Niektóre, jak na przykład Carscarp w Ślesinie, mają też pozwolenie na transport odpadów i prowadzą mobilny skup złomu. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać, jak dostarczyć do kasacji pojazd, który nie nadaje się do ruchu. Można zadzwonić do takiej firmy, a jej pracownicy sami zorganizują przewóz auta.

Korzystanie z usług legalnie działających firm przynosi, jak widać wiele korzyści. Po pierwsze chroni przed konsekwencjami łamania prawa, po drugie przyczynia się do dbania o środowisko. Ważne jedynie, żeby wybierać sprawdzone przedsiębiorstwa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy