Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych dla domu

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych dla domu

Remont części zewnętrznej domu często łączy się z wymianą drzwi zewnętrznych. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Drzwi powinny bowiem charakteryzować się przyjemnym dla oka designem, ale również stanowić realną ochronę gospodarzy przed włamywaczami oraz warunkami atmosferycznymi. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy doborze drzwi zewnętrznych do domu prywatnego?

Estetyka

Drzwi zewnętrzne powinny współgrać kolorystyką i stylem z elewacją budynku. Często dobiera się barwę okleiny na podstawie zamontowanej stolarki okiennej lub pokrycia dachowego. Zazwyczaj w tradycyjnym budownictwie stosuje się drzwi w okleinie imitującej drewno, natomiast w przypadku nowoczesnych projektów dobrze sprawdzają się drzwi antracytowe.

Bezpieczeństwo

Elementem, który jako pierwszy zostaje poddany próbie podczas włamania są drzwi zewnętrzne. W związku z tym, warto sprawdzić przed zakupem, czy dane drzwi posiadają  certyfikaty bezpieczeństwa oraz aprobatę techniczną.

Specjalista z przedsiębiorstwa Jędrplast, które ma w swojej ofercie drzwi zewnętrzne, mówi: Drzwi są klasyfikowane według klas antywłamaniowości, które określa się na podstawie konstrukcji, zamków i okuć. Najlepiej chronić będą te sygnowane klasą III lub IV. Drzwi antywłamaniowe muszą posiadać w zestawie ościeżnicę, zawiasy, zamki, wkładkę bębenkową, a czasami są wyposażone w elementy dodatkowe.

Cechami szczególnymi, które pozytywnie wpływają na antywłamaniowe właściwości drzwi zewnętrznych są klamki chroniące zamek przed rozwierceniem, zamki drzwiowe z ryglami, bolce antywłamaniowe, czy wręg francuski uniemożliwiający wywarzenie drzwi.

Termoizolacja i akustyka

Drzwi zewnętrzne powinny chronić przed uciekaniem ciepła, a więc sprawować funkcje termoizolacyjne. Parametrem, który określa tę kwestię jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa wartość współczynnika, tym mniejsze straty ciepła się obserwuje. Eksperci zalecają, aby nie przekraczał on 2,6 W/m2K. Poziom termoizolacji zależy przede wszystkim od materiału, z którego drzwi zostały wykonane, a także od jakości montażu oraz konstrukcji drzwi. Dodatkową ciepłotę domu zapewni próg z przekładką termiczną oraz uszczelki.

Parametrem istotnym, zwłaszcza dla osób mieszkających w głośnej okolicy, np. przy drodze szybkiego ruchu, jest izolacja akustyczna drzwi wejściowych. Wyraża ją współczynnik Rw w decybelach, który powinien oscylować wokół wyższych wartości, ponieważ wtedy gwarantuje lepszą izolację. Ochrona przed hałasem z zewnątrz zależy od właściwości drzwi, ale również od jakości i poprawnego zamontowania uszczelek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy