Artykuł sponsorowany

Kryteria doboru regałów magazynowych.

Kryteria doboru regałów magazynowych.
Każdy magazyn to miejsce przechowywania różnego rodzaju towarów. Przechowywane produkty muszą być bezpieczne i łatwe do przeniesienia. Sprawia to, że obojętnie czy mamy do czynienia z dużym, czy z małym magazynem, musi on być wyposażony w funkcjonalne regały magazynowe. Ich odpowiedni wybór pozwoli na szybki zwrot inwestycji. Inne regały wybierzemy do towarów na paletach, inne do tych umieszczonych w kartonach, zbiornikach czy luzem.

Czym się kierować przy wyborze regału magazynowego?

Główne kryteria, które należy brać pod uwagę  wybierając regał magazynowy to:
  • rodzaj przechowywanego towaru;
  • specyfika produktu;
  • waga towaru;
  • wielkość magazynu;
  • sposób magazynowania, tzn. towar będzie zapakowany czy też nie.
Decydując o tym, jakie regały magazynowe wybrać, trzeba również uwzględnić ich wymiary, obciążenie, które mogą przyjąć, ilość półek oraz możliwość ich regulacji. Bardzo istotna jest też informacja czy regał potrzebuje mocowania do ściany, czy też może stać samodzielnie – doradza specjalista z firmy ORSON.

Rodzaje regałów magazynowych.

Biorąc pod uwagę wielkość przechowywanego towaru, regały podzielimy na trzy grupy. Są to:
  1. Regały półkowe, które służą do przechowywania zapakowanych towarów.
  2. Regały paletowe do magazynowania palet.
  3. Regały wspornikowe do składowania długich elementów.
Regały półkowe to chyba najpopularniejsza grupa, gdyż można je wykorzystać do przechowywania małogabarytowych towarów, które są zapakowane w opakowania jednostkowe, zbiorcze lub transportowe. Niektóre regały półkowe umożliwiają doskonałe wykorzystanie powierzchni magazynu, gdyż można je montować w systemie wielopoziomowym, korzystając z antresol. Można też zmieniać liczbę półek, podwyższać je lub obniżać. Obsługiwane są ręcznie, gdyż przechowywane na nich towary są lekkie lub średnio ciężkie. Regały paletowe zawdzięczają swą nazwę towarom przechowywanym na paletach. Zbudowane są z pionowej ramy oraz trawersów, czyli poziomych belek. Mają szerokie zastosowanie w  przechowywaniu palet o ustandaryzowanych wymiarach. Bardzo dobrze sprawdzają się w dużych magazynach, gdzie używane są wózki widłowe, czy podnośniki. Te regały pozwalają na bezpośredni dostęp do każdej z palet, co skraca czas załadunku i rozładunku towaru. Regały wspornikowe zwykle wykorzystuje się w magazynach, sklepach i hurtowniach rozprowadzających materiały budowlane. Na tego typu regałach można umieścić deski, szyny, kątowniki, rury itp. Mają one modułową konstrukcję, co umożliwia budowę regału o dowolnej długości. Można też szybko i łatwo zmieniać wysokość poziomu składowania. Dobór odpowiedniego regału magazynowego powinien być uzależniony od naszych potrzeb oraz wielkości magazynu, Dobrze wybrane regały pomogą nam zachować ład i porządek w magazynie oraz ułatwią codzienną pracę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy