Kotły węglowe i pelletowe – porównanie

Planujesz wymianę kotła centralnego ogrzewania? Różnorodność dostępnej oferty może cię zaskoczyć. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów opalanych różnymi paliwami, jednak najtańsze i w zakupie, i w użytkowaniu, okazują się te na paliwa stałe. Spróbujmy porównać najpopularniejsze kotły na węgiel typu ekogroszek z urządzeniami opalanymi pelletem.
Na początek warto zaznaczyć, że bez względu na wybór paliwa, montując nowy kocioł, będziesz zmuszony zainwestować w urządzenie ekologiczne, spełniające wymogi normy PN-EN:303-5:2012, a więc tzw. kocioł 5. klasy.
Kotły na ekogroszek
Nowoczesne kotły na ekogroszek charakteryzują się przede wszystkim znacznie większą sprawnością niż tradycyjne urządzenia węglowe starszego typu. Jednocześnie są one dużo wygodniejsze w obsłudze. Ponieważ ekogroszek jest węglem małego sortymentu, pozwala na stosowanie w konstrukcji kotła podajników ślimakowych. Oznacza to, że obsługując taką kotłownię nie będziesz musiał ręcznie podawać paliwa na palenisko – węgiel powędruje tam automatycznie z zasobnika w odpowiednim momencie.
Rozpalanie kotła węglowego wciąż trzeba wykonywać ręcznie, jednak później jego pracą zarządzają sterowniki, które utrzymują parametry na zadanych wartościach. Niektóre sterowniki można połączyć z czujnikiem temperatury zewnętrznej. W takiej sytuacji siła pracy kotła będzie zmieniać się w zależności od warunków panujących na zewnątrz, zapewniając stały komfort w pomieszczeniach – wyjaśnia nasz rozmówca z wytwórni kotłów Jan Jańczak w Pleszewie.
Niestety, kotły na ekogroszek wymagają dość regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie, zbierająca się na rusztach sadza może powodować obniżenie sprawności urządzenia.
Kotły na pellet
Na podobnej zasadzie działają kotły peletowe z podajnikiem. Niewielkie różnice wynikają z charakterystyki samego paliwa. Materiał drzewny zdecydowanie szybciej i łatwiej ulega rozpaleniu, co z jednej strony cieszy, z drugiej zaś – powoduje pewne trudności.
W przeciwieństwie do ekogroszku, peletu nie trzeba rozpalać ręcznie. Paliwo rozpalane jest przez grzałkę elektryczną, na którą skierowany jest nadmuch. Kiedy na palenisku pojawia się ogień, kocioł automatycznie przechodzi w tryb podtrzymania. Również czyszczenie urządzenia wymaga mniej wysiłku. Niewielkie ilości spieków usuniesz za pomocą specjalnego mechanizmu z siłownikiem, a gruntowne czyszczenie paleniska wymagane jest raz na kilka tygodni.
Jednocześnie konstrukcja kotła z podajnikiem na pellet wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń, dzięki którym żar cofający się z paleniska, nie będzie mógł zapalić kolejnych dawek pelletu, znajdujących się w zbiorniku. Bardziej skomplikowana budowa przekłada się na wyższą cenę takich urządzeń.
Chociaż wydaje się, że kocioł na pellet wygrywa w porównaniu z urządzeniami węglowymi, ponieważ jest wygodniejszy w obsłudze, a samo paliwo (pakowane w worki) pozwala zachować porządek w kotłowni. W praktyce okazuje się jednak, że to kotły węglowe są najczęstszym wyborem. Za montażem takiego urządzenia przemawiają koszty, zarówno na etapie montażu, jaki i późniejszej eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Desa Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o.
Antyki, dzieła sztuki woj. pomorskie81-395 Gdynia, Antoniego Abrahama 54
-
Szkółka Drzew i Krzewów owocowych Karolina Wyrzykowska
Szkółki drzew, krzewów woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Myśliwska 4
-
Geo Mont Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Kamil Beker
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. małopolskie33-230 Szczucin, Kościuszki 61