Kocioł ekologiczny, czyli jaki?

Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie oczekiwania w stosunku do kotła ekologicznego powinniśmy mieć. Chcemy, by było to urządzenie o maksymalnie dużej wydajności energetycznej i neutralne dla środowiska naturalnego. Ten drugi warunek oznacza, że kocioł taki nie powinien emitować do atmosfery żadnych ubocznych produktów spalania. Czy współczesne kotły zasilane tradycyjnymi paliwami takie wymagania spełniają?
Przyszłość kotłów na paliwa tradycyjne
Zanim przejdziemy do przedstawienia konkretnych konstrukcji kotłowych zasilanych tradycyjnymi paliwami, zastanówmy się wpierw, dlaczego tym typem pieców tutaj właśnie się zajmujemy. Sprawa jest prosta. Tradycyjne paliwa jeszcze bardzo długo będą naszym podstawowym źródłem energii. Rozwój tzw. energetyki zielonej w skali ogólnoświatowej jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, a w warunkach naszego kraju właściwie dopiero raczkuje. Chcąc nie chcąc, jeszcze przez kilkadziesiąt lat będziemy skazani na węgiel, drewno, gaz i oleje opałowe. Na razie więc powinniśmy dążyć do tego, by owe paliwa wykorzystywać w sposób maksymalnie racjonalny i z poszanowaniem dla naszego środowiska. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak starać się konstruować i budować piece, które uzyskają z dostępnych nam dzisiaj paliw maksymalne ilości energii przy jednoczesnym zminimalizowaniu odpadowej produkcji popiołów i gazów cieplarnianych. Dzisiaj już takimi konstrukcjami dysponujemy. O nowoczesnych piecach na węgiel, pellet drzewny i biomasę opowiadali nam specjaliści z firmy GREŃ SPÓŁKA JAWNA z Pszczyny.
Ekologiczne kotły na paliwa tradycyjne
Oczywiście nasz artykuł nie jest nakierowany na wielką energetykę i nie będziemy tutaj przedstawiali żadnych propozycji dla wielkich elektrowni czy ciepłowni. Chcemy naszą wiedzą podzielić się z tymi wszystkimi, którzy nie korzystając z usług wielkich dostawców, sami muszą, przy wykorzystaniu tradycyjnych paliw, wytwarzać energię dla swoich firm, domostw, warsztatów czy też małych zakładów pracy, a także dla szkół, przedszkoli, szpitali itp. Wiemy już, jakim kryteriom winny odpowiadać kotły ekologiczne w naszej małej energetyce, lecz aby je tak można było z czystym sumieniem nazywać, piece te muszą być właściwie oprzyrządowane. Nowoczesne kotły ekologiczne muszą zatem:
- mieć:
- nowoczesne sterowanie i automatykę,
- automatyczne systemy rozpalania i odpopielania oraz czyszczenia wymiennika,
- sondę lambda kontrolującą jakość spalin,
- trwały ceramiczny palnik
- być:
- łatwe w obsłudze,
- dostosowane do spalania różnych nośników energetycznych, nawet tych najtańszych,
- trwałe,
- bezpieczne w eksploatacji.
Oczywiste i wymagane parametry kotłów ekologicznych to wysoka wydajność, trwałość i nowoczesny design.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Forest Brothers Szymon Michalski
Leśnictwo - usługi, sprzęt woj. łódzkie96-100 Skierniewice, Skłodowskiej-Curie 156
-
DG Rolety Damian Glibowski
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Sternicza obok Nr 28