Kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o papugach

Papugi to interesujące i bardzo inteligentne zwierzęta. Stanowią jedną z atrakcji w różnych ogrodach zoologicznych i papugarniach. Żyją głównie w egzotycznych rejonach świata, a w Europie są jedynie lokalną atrakcją turystyczną. To zwierzęta owiane tajemnicą – możemy wyróżnić wiele wyjątkowych i nietypowych ciekawostek na ich temat. Czego nie wie o papugach przeciętny człowiek?
Papugi to główna atrakcja papugarni
Papugi są atrakcją turystyczną w tzw. papugarniach, będących formą ogrodów zoologicznych z egzotycznymi ptakami, niemal niewystępującymi w Europie. Przykładem takiego miejsca w Polsce jest wyjątkowa i słynna Papugarnia Carmen w Katowicach. Zainteresowani mogą obserwować tu niemal kilkadziesiąt gatunków wielobarwnych ptaków – w tym papug. Mają także możliwość nakarmienia tych nietypowych zwierząt. Wizyta w papugarni może być doskonałą atrakcją na weekend – zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samych dorosłych.
Ile papug występuje na świecie?
Większość papug żyje jedynie w obszarach tropikalnych. Na świecie można wyróżnić około 372 gatunków papug. To jedne z najinteligentniejszych ptaków.
Wyjątkowe zdolności papug
Jedną z najbardziej niepowtarzalnych zdolności papug jest możliwość imitowania przez nie głosu ludzkiego. Dotyczy to głównie udomowionych ptaków, które często pojawiają się w ogrodach zoologicznych lub jako zwierzęta domowe. Warto nadmienić, że hodowali je m.in. Winston Churchill i król Henryk VII. Papugi są także w stanie – jako jedyne ptaki – zbierać pokarm pazurami i przenosić go za pomocą zakrzywionego dziobu. Niektóre gatunki papug, np. kakapo śpią w ciągu dnia, a w nocy stają się łowcami i polują m.in. na owady.
Nowa Zelandia – raj dla papug
Wiele egzotycznych i nietypowych papug żyje na Nowej Zelandii. Są to m.in. kea, kaka, kakapo i kajaki. Te ostatnie żyją na alpejskich obszarach Wyspy Południowej Nowej Zelandii. To jedyne papugi bytujące na alpejskich terenach. Czasami można je spotkać w pobliżu pól narciarskich, gdzie plądrują i niszczą samochody, małe przedmioty.
Wiele papug uciekło z rejonów Ameryki Południowej czy Afryki z powodu burz i klęsk żywiołowych. Przykładem takiego ptaka jest papużka mnicha, która opuściła rejony subtropikalne Ameryki Południowej i obecnie żyje, rozmnaża się w USA. Przykładowo w samym Nowym Jorku żyje około 550 dzikich papug (głównie w rejonach Queens i na Brooklynie). Wielką zagadką jest to, jak się dostały do jednej z największych metropolii Stanów Zjednoczonych. Jedna teoria głosi, że trafiły tu jako przesyłka do nieznanej osoby, a następnie z niej uciekły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Albert Arciszewski Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
Rzeźnie woj. mazowieckie05-190 Nasielsk, marsz. Piłsudskiego 52