Artykuł sponsorowany

Kiedy skup samochodów może odmówić przyjęcia pojazdu?

Kiedy skup samochodów może odmówić przyjęcia pojazdu?

Główny powód złomowania własnego samochodu jest oczywisty. Pojazd nie nadaje się już do ruchu drogowego i nie można go sprzedać. W takim przypadku konieczna jest utylizacja i złomowanie. Mogą się tym zajmować tylko uznane zakłady. Jakie dokumenty wymagane są przy oddawaniu samochodu na złom i o czym należy pamiętać pozbywając się auta?

Jak przebiega złomowanie samochodów? 

Zanim samochód zostanie zezłomowany, usuwa się z niego elementy nadające się do ponownego użytku. Konieczne jest zdemontowanie całej instalacji elektrycznej. Następnie z auta spuszczane są wszystkie płyny, takie jak paliwo, olej, ciecze chłodnicze i hamulcowe. Do prasy do złomowania pojazdów trafia nadwozie, które po zgnieceniu jest rozdrabniane. W takiej formie można go użyć ponownie. Wymontowane wcześniej części, o ile są w dostatecznie dobrym stanie, mogą trafić na rynek wtórny. 

Jakie warunki musi spełniać samochód przeznaczony na złom? 

W Polsce każdy samochód musi być ubezpieczony i zarejestrowany. Dotyczy to także pojazdów, które muszą zostać zezłomowane. Rejestracja i OC to pierwszy warunek, jaki musi spełniać auto, zanim trafi do firmy utylizacyjnej. Przyjmujący ma prawo wglądu do dowodu osobistego właściciela, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Należy ponadto przedstawić tablice rejestracyjne.

Po stronie właściciela jest sprawdzenie, czy wybrany zakład posiada wszystkie niezbędne uprawnienia, w tym najważniejsze: upoważnienie wojewody do wydawania zaświadczeń o kasacji. Bez takiego dokumentu nie można wyrejestrować auta, co oznacza na przykład konieczność opłacania OC.

Czy złomowanie wraka samochodu jest konieczne?

Może się wydawać, że oddanie samochodu na złom jest nieopłacalne. Przecież zawsze znajdują się w nim elementy, które można wymontować i sprzedać. Warto zwrócić uwagę, że potrzebna jest do tego fachowa wiedza i odpowiednie pomieszczenie wraz z wyposażeniem. Złomowiska mają prawo wystąpić o dopłatę w przypadku dostarczenia samochodu, który waży mniej, niż powinien.

Należy podkreślić, że stacja demontażu Autozłom24h, jak wszystkie legalnie działające zakłady, zgodnie z przepisami wypłaca należność za przekazany wrak. Ponadto ostatecznie i tak każde auto musi trafić na złomowisko, a właściciel potrzebuje zaświadczenia o kasacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy