Kiedy należy zainwestować w instalacje odpylające?

Proces odpylania jest niezwykle istotny w wielu zakładach przemysłowych. Zastosowanie prawidłowych instalacji może znacząco zwiększyć efektywność linii produkcyjnych i poprawić stopień ochrony pracowników. Filtracja powietrza powinna odbywać się bezpośrednio u źródła ich powstawania. W jakich sytuacjach należy zdecydować się na wykorzystanie instalacji odpylającej?
Czemu służą instalacje odpylające?
Instalacje odpylające różnią się od zwyczajnej wentylacji stosowanej w domach i biurach, ze względu na konieczność odprowadzania pyłów i innych zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. W zależności od specyfiki zakładu system musi spełniać inne wymagania.
Do zanieczyszczeń, warunkujących montaż instalacji odpylających zalicza się:
- opary — żrące, szkodliwe dla zdrowia, wybuchowe lub o nieprzyjemnym zapachu;
- pyły — aerozole o działaniu drażniącym, zwłókniającym, toksycznym, alergizującym lub rakotwórczym;
- zanieczyszczenia mokre i tłuste — mgły, emulsje lub dymy olejowe.
Procesy technologiczne, których przeprowadzanie powoduje powstawanie wymienionych substancji lub związków, wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. Konieczność zamontowania instalacji odpylających wynika zarówno z regulacji prawa pracy, jak i przepisów środowiskowych.
Cząstki pyłów obecne w powietrzu, oprócz szkodliwego wpływu na człowieka, mogą powodować szereg innych skutków. Tworzą one poważne zagrożenie wybuchowe, jednocześnie zmniejszając żywotność urządzeń w danym obiekcie. Wzrost tarcia spowodowany dostaniem się drobinek do poszczególnych elementów w maszynach może prowadzić np. do zatykania czujników.
Gdzie wykorzystuje się instalacje odpylające?
Instalacje odpylające znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, których działalność powoduje powstawanie pyłów, oparów lub gazów. Takie systemy są powszechnie używane w branżach związanych między innymi z obróbką drewna.
Systemy odpylające to konieczność również w przypadku produkcji i formowania materiałów budowlanych czy metalu. Czynności takie jak spawanie i szlifowanie są źródłem wielu szkodliwych substancji, których zbyt duże stężenie w powietrzu może być bardzo szkodliwe dla wszystkich pracowników. Wiele zanieczyszczeń powstaje również w trakcie transportowania i pakowania materiałów sypkich.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych filtrów odpylających, montowanych np. przed firmę Frawent, można zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy. Ważne jest dostosowanie rodzaju zastosowanego produktu do indywidualnych potrzeb i wymagań danego zakładu przemysłowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rego Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. kujawsko-pomorskie85-027 Bydgoszcz, Jagiellońska 113 lok. 50
-
In-Tor s.c. P.W. Michał Krysiński, Eugeniusz Lessmann, Jacek Bartkowiak, Marek Żurawski
Prace drogowe, kolejowe - wykonawstwo woj. kujawsko-pomorskie88-100 Inowrocław, Marcinkowskiego 133-135