Artykuł sponsorowany

Kiedy możesz się ubiegać o odszkodowanie powypadkowe?

Kiedy możesz się ubiegać o odszkodowanie powypadkowe?

Odszkodowanie powypadkowe powinno zabezpieczyć przyszłość osoby, która w wyniku wypadku doznała stałego uszczerbku na zdrowiu, musiała być hospitalizowana lub poddać się kosztownej rehabilitacji. Wyjaśniamy, kto i w jakich sytuacjach może ubiegać się o tego typu pomoc finansową.

Kto może liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowanie powypadkowe - z własnej polisy lub polisy z zakładu pracy powinno zapewnić pomoc finansową każdej osobie, która była ubezpieczona i uległa wypadkowi, przez co doznała uszczerbku na zdrowiu lub została osobą niepełnosprawną. Nie trzeba tutaj ustalać kto ponosi winę za wypadek. Takie odszkodowanie powinno zostać wypłacone także za okres hospitalizacji wymuszony przez wypadek. W niektórych przypadkach świadczenie powinno zostać wypłacone także najbliższej rodzinie poszkodowanego. Dzieje się tak w sytuacji śmierci ubezpieczonej osoby. Wówczas pieniądze otrzymują wyznaczeni członkowie rodziny. Ubieganie się o odszkodowanie powypadkowe jest bardzo ważne, ponieważ może zapewnić bliskim stabilizację finansową w trudnym okresie żałoby. Szczegóły ubezpieczenia zawarte sązawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

W jaki sposób ubiegać się o pomoc finansową?

Ubezpieczona osoba, która została poszkodowana, powinna skontaktować się z ubezpieczycielem, aby uzyskać informację, jakie kroki formalne są w tej sytuacji wymagane przez daną firmę. Warto pamiętać, że można oddzielnie otrzymać odszkodowanie za pobyt w szpitalu i oddzielnie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu.

Zazwyczaj proces ubiegania się o pomoc finansową polega jedynie na złożeniu wniosku o odszkodowanie i oczekiwaniu na decyzję i wypłatę pieniędzy. W innych przypadkach potrzeba wypełnić kilka formularzy.

Ekspert z kancelarii adwokackiej Krakowiński tłumaczy: Ważny jest wybór odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej na etapie decydowania o polisie, ponieważ to od procedur obowiązujących u danego ubezpieczyciela zależy, jak dokładnie będzie wyglądał proces ubiegania się o odszkodowanie i ile czasu zajmie. Warto pamiętać, że według polskiego prawa roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się po upływie trzech lat, a zatem po przebytym wypadku, pomimo nie najlepszego stanu zdrowia, nie należy zwlekać z formalnościami.

Jaką kwotę może obejmować odszkodowanie?

Wysokość pomocy finansowej uzyskanej w ramach odszkodowania powypadkowego zależy przede wszystkim od wybranego wcześniej pakietu ubezpieczeniowego. W podpisywanej z ubezpieczycielem umowie powinny być zamieszczone informacje na temat kwot przyznawanych w różnego rodzaju przypadkach. Sumy te zależą także od wysokości wpłacanych przez ubezpieczonego składek.

Im wyższa składka, tym wyższe odszkodowanie zostanie wypłacone w razie wypadku. Konkretne sumy zależą jednak od indywidualnej oferty każdego ubezpieczyciela. Istotne jest, aby zapoznać się z nimi już na etapie wyboru firmy ubezpieczeniowej, a nie dopiero w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy