Artykuł sponsorowany

Kiedy auto kwalifikuje się do transportu lawetą?

Kiedy auto kwalifikuje się do transportu lawetą?

Samochód nawet podczas krótkiej trasy może ulec awarii i dalsze jego prowadzenie nie będzie możliwe. Jeśli usterka jest na tyle poważna, że nie można jej od ręki naprawić, samochód zostanie unieruchomiony. Jest to jeden z licznych przypadków, kiedy wezwanie lawety okazuje się jedyną słuszną opcją. Specjaliści przyjadą pod wskazane miejsce oraz odwiozą auto do warsztatu lub inne wskazane miejsce.

Auto po wypadku

Najczęściej na lawetę trafiają auta powypadkowe. W wyniku poważnego zderzenia oraz kolizji w większości przypadków auto jest na tyle uszkodzone, że nie jest możliwa dalsza jazda. Wgnieciona oraz uszkodzona karoseria może utrudniać poruszanie się po jezdni, a co więcej może stanowić poważne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto po poważnej stłuczce ciężko jest określić sprawność poszczególnych części oraz podzespołów znajdujących się pod karoserią samochodu. Aby nie narażać siebie oraz innych osób na drodze, najbardziej bezpieczną opcją jest odholowanie powypadkowego samochodu do warsztatu.

Awaria podczas podróży

Wszystkie elementy oraz części samochodowe wraz z użytkowaniem zużywają się. Dlatego też może się zdarzyć, że podczas jazdy w samochodzie nastąpi awaria, która uniemożliwi dalszą jazdę.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Dragon, zajmującej się przewozami pojazdów na lawetach: Istnieją takie awarie samochodów, które mimo tego, że auto dalej może jechać, nie powinny być bagatelizowane. W przypadku uszkodzenia układu chłodniczego oraz przegrzania silnika nie należy kontynuować jazdy. Pojazd powinien być dostarczony do warsztatu w celu naprawy usterki. Bagatelizowanie takich usterek może się przyczynić do dużo poważniejszych uszkodzeń. W tym celu najlepiej skorzystać z transportu z użyciem lawety.

Ponadto, jeśli pasek klinowy został zerwany lub uszkodzeniu uległa cewka zapłonowa, również bezpieczną opcją jest wezwanie lawety. W przypadku, gdy nie zna się powodu, dla którego samochód odmówił posłuszeństwa także nie powinno kontynuować się jazdy, aby nie pogłębić usterki i nie stanowić zagrożenia na drodze.

Dlaczego transport lawetą?

Uszkodzony samochód można również odholować z pomocą liny. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Szczególnie jeśli pojazd posiada automatyczną skrzynię biegów, nie powinien być holowany w sposób tradycyjny. Tutaj niezbędny będzie transport z użyciem lawety, aby przetransportować samochód.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku aut elektrycznych oraz z zawieszeniem hydro pneumatycznym i pneumatycznym, w których awaria dotyczy silnika. Warto mieć na uwadze, że w przypadku awarii samochodu na autostradzie, nie ma innej możliwości zgodnie z prawem, aby odholować samochód, niż przy użyciu profesjonalnej lawety.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy