Artykuł sponsorowany

Kamery termowizyjne i zwykłe - podobieństwa i różnice

Kamery termowizyjne i zwykłe - podobieństwa i różnice

Dzisiaj kamery można spotkać na każdym kroku. Monitoring jest jedną z najpopularniejszych metod prewencji. Jest to sposób na ochronę obiektów biurowych, magazynów, placów budowy czy hal, ale na taką obserwację decydują się coraz częściej właściciele prywatnych posesji. Trudno się temu dziwić, gdyż tego typu zabezpieczenia charakteryzują się wysoką skutecznością. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości monitoringu, należy wybrać właściwe kamery.

Kamery zwykłe a termowizyjne

Kamery to dobrze znane urządzenia, które od lat można zobaczyć w niemalże wszystkich sklepach czy magazynach. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiło, że mogą one być wykorzystywane do obserwacji w naprawdę niesprzyjających warunkach.

Zwykłe kamery doskonale sprawdzają się podczas rejestracji obrazu w dobrze oświetlonych wnętrzach czy przy wejściach. Dzięki nim można dostrzec niewielkie detale, a także łatwo zidentyfikować twarz czy sylwetkę. Ich działanie polega na tym, że rejestrują tak zwane promieniowanie widzialne. Służą do tego, aby móc nagrywać obiekty, w których odbija się źródło światła.

Natomiast kamery termowizyjne można nazwać urządzeniami do zadań specjalnych. Również nagrywają obraz w wysokiej jakości, ale umożliwiają monitoring nawet wtedy, gdy wokół jest ciemno. Świetnie sprawdzają się też podczas obserwacji obiektów znajdujących się na zewnątrz – mimo ograniczonej widoczności, rejestrowany obraz jest zadowalającej jakości.

Tradycyjne kamery to nowoczesne sprzęty, które zapewniają rejestrację bardzo wyraźnego obrazu i to w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednak w sytuacji, kiedy wnętrze jest niedostatecznie doświetlone lub obserwacja ma mieć miejsce na zewnątrz oraz w nocy, zdecydowanie lepiej sprawdzą się kamery termowizyjne” – mówi ekspert z firmy ATLine.

 Jak działają kamery termowizyjne?

Zwykłe kamery rejestrują odbicie promieni światła. Natomiast modele termowizyjne zostały zaprojektowane z myślą o tym, żeby „widzieć” ciepło.

Ich działanie opiera się na tym, że wszystkie przedmioty i organizmy żywe na ziemi emitują określone promieniowanie podczerwone. W zależności od obiektu ma ono inną temperaturę. W kamerach termowizyjnych są umieszczone specjalne, niezwykle czułe detektory. Błyskawicznie reagują one na zmianę temperatury – wykrywają promieniowanie, po czym zamieniają je na obraz.

Kamery termowizyjne są tworzone tak, aby mogły służyć do monitorowanie obiektów pod gołym niebem podczas opadów deszczu i śniegu. Umożliwiają one detekcję intruzów z nawet bardzo dużej odległości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy