Jakiej ochrony radiologicznej wymagają drzwi w gabinetach RTG?
W gabinetach rentgenowskich jedną z ważniejszych kwestii jest ochrona radiologiczna. Dlatego też miejsce takie powinno spełniać szereg wymagań. Dotyczą ona zarówno wielkości dopuszczalnych dawek promieniowania, jak i odległości aparatów od innych sprzętów i stanowisk pracy ludzi. Oprócz zwiększenia odległości od lampy RTG i użycia różnych zabezpieczeń osobistych stosuje się specjalne osłony. Podobne parametry mają również drzwi.
Jakie zabezpieczenia stosuje się w gabinetach RTG?
Gabinet rentgenowski musi mieć odpowiednie wymiary, w tym wysokość. Za każdym uruchomieniem podobnej działalności trzeba w takim miejscu dokonać szeregu pomiarów napromieniowania pomieszczenia, a także przestrzeni z nim sąsiadujących. Czasami materiały budowlane chronią dostatecznie, jednak w innym przypadku może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych osłon.
Tak o tym mówi ekspert z firmy KMK, która zajmuje się wszystkim, co jest związane z ochroną radiologiczną: - Osłony i drzwi w pracowni RTG powinny nie tylko spełniać podstawowe normy przewidziane dla tego typu urządzeń, ale również muszą być poddane regularnym testom. Wszelkie rodzaje osłon stosowanych w gabinetach RTG mają za zadanie skutecznie chronić ludzi przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Do przeszkód tego typu zalicza się dodatkowe zabudowy sufitów i ścian, osłony okienne, ochronne parawany oraz zabezpieczenia w formie specjalnych drzwi i wzmocnień do nich. Są one budowane z materiałów zatrzymujących promieniowanie. Najczęściej do ich stworzenia używane są płyty z ołowiu.
Zabezpieczeniami osobistymi pracowników jest odpowiednio wzmocniona odzież ochronna, rękawice oraz dozymetry, które monitorują na bieżąco stan narażenia na promieniowanie RTG.
Jakie powinny być drzwi w pracowni RTG?
Specjalne drzwi stosowane w pracowniach RTG, są tak skonstruowane, aby stanowiły zaporę dla promieniowania. Jednocześnie mają one odpowiednią klasę trwałości i odporności mechanicznej. Wszystkie te zalety muszą współistnieć z taką masą skrzydła, żeby umożliwiała ona normalne użytkowanie drzwi gabinetowych. Aby ochrona radiologiczna była efektowna, skrzydło drzwi oraz ościeżnicę wypełnia się blachą ołowiową o grubości zgodnej z indywidualnym projektem każdego pomieszczenia.
Drzwi do gabinetów RTG mogą być wykonane w wielu wersjach. Inną od tradycyjnej formy są modele dwuskrzydłowe albo przesuwane. W takich drzwiach może zostać zainstalowana automatyka otwierania i zamykania, a także blokada podczas pracy urządzeń emitujących szkodliwe promieniowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana