Artykuł sponsorowany

Jakie szkło najlepiej nadaje się do kabin prysznicowych?

Jakie szkło najlepiej nadaje się do kabin prysznicowych?

Duże, przeszklone powierzchnie są mile widziane w strefie dziennej domu, ponieważ rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Ten trend trafił jednak również do łazienek, w których architekci prześcigają się w projektach z użyciem szklanych elementów. Szkło nie jest tak trudne do czyszczenia, jak się powszechnie uważa, a wszelkie niedoskonałości można szybko wyczyścić. To dlatego duże przeszklenia stają się coraz popularniejsze także przy tworzeniu łazienek. Jak wybrać szkło do kabiny prysznicowej?

Bezpieczeństwo i łatwość utrzymania czystości

W przypadku stosowania szkła jako materiału na kabinę prysznicową bezpieczeństwo jest bardzo ważne. W przypadku stłuczenia szyba powinna rozpaść się na tysiące drobnych i tępo zakończonych fragmentów. To dlatego producenci zwykle stosują do ścian prysznica szkło bezpieczne hartowane o grubości 6 lub 8 mm. Można również kupić tańsze przegrody prysznicowe z cieńszym szkłem. Warto wiedzieć, że im cieńsza konstrukcja ściany prysznicowej, tym bardziej jest niestabilna (kołysze się, grzechocze) – jest to widoczne szczególnie podczas otwierania i zamykania drzwi. Żeby uniknąć tego efektu, należy się upewnić, że szkło prysznica ma co najmniej 6 mm grubości.

Osadzanie się kamienia i efekt perlenia to poważny problem w przypadku ścian prysznicowych wykonanych z prawdziwego szkła. Żeby temu zapobiec, producenci pokrywają gotowe szkło powłoką Nano, zapobiegającą osadzaniu się kamienia. Gdy na tak zabezpieczoną taflę dostanie się woda, tworzą się krople, które natychmiast spływają. Dzięki temu brud i kamień nie przywierają do ściany prysznica. To duże ułatwienie sprzątania łazienki. Należy jednak zachować ostrożność podczas czyszczenia takich ścian. W żadnym wypadku nie wolno używać ściernych ani piaskowych środków czyszczących. Również ściereczki z mikrofibry są niewskazane, ponieważ stopniowo usuwają powłokę ze szkła. Jeśli zakupiona kabina nie ma takich zabezpieczeń, warto zainwestować w lakier z efektem nano.

Kabina prysznicowa ze szkła hartowanego

Do szklanych kabin prysznicowych stosuje się hartowane szkło bezpieczne (ESG). Dzięki specjalnej odporności na wstrząsy i uderzenia taka tafla zapewnia znacznie wyższą ochronę przed urazami niż zwykła szyba. Jeśli ściana z hartowanego szkła pęknie, rozpadnie się na mnóstwo małych fragmentów, bez ostrych krawędzi. Oprócz zwiększonej wytrzymałości na zginanie tafla jest również odporna na zmiany temperatury. Każda szyba ESG jest widocznie oznaczona znakiem DIN EN 12150. Ze względu na wyśrubowane normy, szkło hartowane warto kupować jedynie w wyspecjalizowanych hurtowniach, takich jak hurtownia szkła Colorimo.

Stosunek wymiarów dla bezpiecznego szkła hartowanego może wynosić maksymalnie 1:10. W celu wyprodukowania bezpiecznego szkła hartowanego, szkło jest podgrzewane do temperatury ponad 600 stopni, a następnie szybko schładzane zimnym powietrzem. W ten sposób ESG jest wprowadzany w stan wewnętrznego naprężenia i dlatego jest bardziej sprężysty i elastyczny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy