Artykuł sponsorowany

Jakie standardy powinno spełniać szambo betonowe?

Jakie standardy powinno spełniać szambo betonowe?

Odprowadzanie ścieków z danego budynku powinno odbywać się w określony sposób, który nie będzie powodował zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przepisy określają dozwolone sposoby na prawidłowe pozbywanie się nieczystości. Należy ich ściśle przestrzegać, aby uniknąć zarówno negatywnych skutków skażenia środowiska, jak i poniesienia wysokich kar finansowych. Czasami zdarza się, iż mieszkając poza miastem nie mamy możliwości na podłączenie do sieci kanalizacyjnych. W takim przypadku, jedynym rozwiązaniem jest odprowadzanie nieczystości do szamba, czyli zbiornika bezodpływowego. Jakie standardy musi spełniać betonowe szambo?

Pojemność szamba betonowego

Wielkość szamba betonowego zależy od liczby osób mieszkających w domu, a także od ilości wody, jaką zużywają. Pojemność zbiornika, jaki będzie potrzebny dla takiego gospodarstwa domowego, należy obliczyć poprzez pomnożenie liczby domowników i ilości ścieków, które produkują, przez czas przetrzymywania nieczystości w zbiorniku. Na rynku dostępne są szamba betonowe jednokomorowe, dwukomorowe oraz wielokomorowe. Warto pamiętać, iż w praktyce można wykorzystać jedynie tę część szamba, która znajduje się poniżej miejsca, gdzie wprowadza się rurę kanalizacyjną. Pojemność szamba musi być większa niż wyliczona objętość zbiornika bądź równa objętości.

Jak montuje się szambo betonowe?

Zbiorniki betonowe są najczęściej montowane z gotowych prefabrykatów. Ze względu na to, iż są one bardzo ciężkie, do ich montażu najczęściej wykorzystuje się dźwig.

Jak mówi specjalista z firmy będącej producentem szamb betonowych Pablox: Zbiorniki betonowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać. Zgodnie z przepisami, szamba muszą być odpowiednio szczelne. Właśnie dlatego, miejsca w których łączą się elementy tworzące zbiornik, dokładnie uszczelnia się zaprawą wodoszczelną ze specjalnego cementu szybkowiążącego. Nieprawidłowe i niedokładne uszczelnienie zbiornika może doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych.

Gdzie można wybudować szambo?

Miejsce na zbiornik powinno być odpowiednio oddalone od budynku, studni oraz ciągów komunikacyjnych i granicy działki. Dokładne odległości są określone w przepisach dotyczących budowy szamba betonowego. Konieczność zachowania określonych odległości nie jest jednak bezwzględna. Istnieje możliwość zmniejszenia ich, w przypadku montowania zbiorników na terenie budowlanym położonym przy zabudowanych sąsiednich działkach. Decyzję o budowie szamba może wtedy wydać odpowiedni organ.

Szambo betonowe jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku braku możliwości podłączenia do kanalizacji. Zawsze powinno być ono usytuowane w odpowiedniej odległości od budynków oraz być prawidłowo uszczelnione i zabezpieczone.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy