Jakie są wskazania i przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?
Założenie aparatu ortodontycznego może w niektórych przypadkach być jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie wady zgryzu. Proste zęby nie tylko lepiej wyglądają, ale także ułatwiają dbanie w odpowiedni sposób o higienę jamy ustnej. Dzięki temu można cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Aparat ortodontyczny przywraca fizjologiczne zwarcie między szczęką a żuchwą oraz wyrównuje zęby w łukach zębowych. Kiedy warto zdecydować się na założenie aparatu?
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne są zalecane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, u których zdiagnozowano wadę zgryzu. Istnieją trzy podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych. Aparaty ruchome można samodzielnie zakładać i wyjmować po określonym czasie ustalonym przez ortodontę. Są one stosowane zazwyczaj w przypadku wad zgryzu zębów mlecznych. Aparaty ortodontyczne stałe zakłada się zazwyczaj na minimum półtora roku. Składają się one z zamków, łuku oraz ligatury. Zamki mogą być wykonane z porcelany lub stopów metali. Aparaty retencyjne mogą być z kolei ruchome lub stałe. Ten rodzaj aparatu zakłada się zaraz po zdjęciu aparatu stałego, a o ukończeniu całego leczenia decyduje ortodonta.
Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego
O konieczności założenia stałego aparatu ortodontycznego decyduje lekarz. W przypadku niewielkich nieprawidłowości zgryzu zwykle wystarczające są ćwiczenia za pomocą aparatów ruchomych. Aparat stały, którego założenie oferują m.in. specjaliści z Centrum Stomatologii Aria-Dent, jest zalecany przede wszystkim w przypadku stwierdzenia przez ortodontę wad takich jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki. W przypadku dzieci wskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego może być seplenienie, wysunięty bądź cofnięty podbródek lub problemy logopedyczne.
Przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego
Pomimo tego, że leczenie aparatem jest przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i starszych, to istnieją przypadki, w których noszenie aparatu ortodontycznego nie jest wskazane. Zalicza się do nich m.in. stany zapalne w jamie ustnej, choroby miazgi zęba, cukrzycę, a także choroby przyzębia. Przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego są również nie do końca wyleczone zęby. Jeżeli znajduje się na nich próchnica, pierwszym krokiem będzie całkowite wyleczenie oraz wyczyszczenie zębów.
Założenie aparatu ortodontycznego może całkowicie wyeliminować wady zgryzu. Warto się na to zdecydować, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, co do podjęcia leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana