Jakie przedmioty można uzyskać z przetwórstwa tworzyw sztucznych?

W dzisiejszych czasach wszędzie można napotkać przedmioty z plastiku, a już szczególnie w gospodarstwach domowych. Tworzywa sztuczne występują w wielu postaciach. Wynika to z faktu, że łatwo nadać im określony kształt. Poza tym można dodawać do nich różne materiały, które nadadzą im atrakcyjności, a także zwiększą ich elastyczność. Jakie przedmioty można uzyskać z tworzyw?
Zastosowanie tworzyw sztucznych
Można powiedzieć, że możliwości tworzyw sztucznych są niemal nieograniczone. Przedmioty wytwarza się za pomocą wtrysku pod wysoką temperaturą do gniazd o dowolnych kształtach. Tworzywo zastyga, a następnie jest usuwane za pomocą praski. Dzięki tej technice można uzyskać rzeczy o wysokim połysku.
Nie sposób wymienić wszystkie produkty, jakie można wytworzyć za pomocą tej metody. Mogą to być np. różne obudowy do telefonów, tabletów czy innych urządzeń. Zaletą tej techniki jest przede wszystkim jej powtarzalność, a także to, że można za jej pomocą tworzyć nawet najbardziej skomplikowane wzory.
Do podstawowych wyrobów, jakie można uzyskiwać z tworzyw sztucznych należą:
- obuwie,
- opakowania,
- ubrania,
- zabawki,
- ozdoby,
- meble,
- części samochodowe,
- elementy okien.
Co ciekawe, niektóre rodzaje tworzyw sztucznych są na tyle przeźroczyste, że mogą być z nich produkowane części do urządzeń optycznych.
Recykling tworzyw sztucznych
Odpady z tworzyw sztucznych stanowią obecnie ok. 10% odpadów ogólnych w Polsce. Można je napotkać w naprawdę wielu przedmiotach codziennego użytku. Nikogo nie dziwi już fakt, że jest to główna przyczyna zanieczyszczenia środowiska. Na szczęście w wielu przypadkach tworzywa sztuczne można użyć ponownie.
– Jeżeli chodzi o poziom recyklingu w Polsce, przerabianych jest obecnie ok. 40% materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, a także 25% odpadów ogólnych z tworzyw. Na szczęście rozwój recyklingu w Polsce jest dynamiczny, dlatego nie ulega wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat podane liczby zmienią się na lepsze
- tłumaczy przedstawiciel firmy Kwazar Plastics.
W recyklingu tworzyw sztucznych stosuje się dwie metody: surowcowe i materiałowe. Ta pierwsza opiera się na przekształcaniu tworzyw w części składowe, z jakich je uzyskano. Pozyskuje się je wówczas za pomocą reakcji chemicznych. Gotowe półprodukty używa się ponownie do wyrobu poliestrów czy poliwęglanów. Z kolei druga metoda polega na rozdrabnianiu odpadów, aby uzyskać z nich granulat do produkcji nowych przedmiotów. Uzyskuje się z nich najczęściej: polietylen, polichlorek winylu oraz politereftalan etylenu (PET).
Istnieją przedmioty z tworzyw sztucznych, które nie mogą zostać poddane procesowi odzysku, ale na szczęście zdarza się to coraz rzadziej. Obecnie bez obaw można używać niektóre produkty z tworzyw sztucznych, ponieważ ponownie wykorzystane nie będą zagrażać środowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Rego Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. kujawsko-pomorskie85-027 Bydgoszcz, Jagiellońska 113 lok. 50
-
Anioł Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Seweryn Bielecki, Monika Bielecka
Pogrzebowe usługi woj. pomorskie81-591 Gdynia, Waniliowa 6