Jakie odpady mogą zostać użyte do rekultywacji składowiska?

Składowiska odpadów to niezbyt przyjemny, ale niestety w wielu przypadkach niezbędny element krajobrazu. Aby zapobiegać ich nadmiernemu, niepożądanemu wpływowi na lokalne środowisko, polskie przepisy bardzo szczegółowo opisują, w jaki sposób składowiska powinny być eksploatowane. Bardzo ważnym etapem eksploatacji jest etap końcowy, nazywany rekultywacją. Na czym on polega i w jaki sposób jest wykonywany?
Czym jest rekultywacja składowiska odpadów?
Rekultywacją nazywamy proces kończący eksploatację składowiska lub jednej z jego części – tzw. kwatery. W bardzo dużym skrócie jest to zespół działań, których celem jest przywrócenie lub nadanie obszarowi, na którym składowisko lub kwatera się znajdują.
- W wyniku rekultywacji minimalizowany jest negatywny wpływ składowiska na środowisko – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ekojumir – a więc glebę, wody gruntowe, powietrze oraz obszary sąsiednie, których wartość może być przez bliskość składowiska znacznie zaniżona. Dodatkowo składowisko integrowane jest z krajobrazem.
Rekultywacja odbywa się wieloetapowo – prace obejmują między innymi mechaniczne ukształtowanie obszaru składowiska, a następnie pokrycie go tzw. warstwą biologiczną, np. poprzez obsadzenie drzewami, na wcześniej przygotowanym podłożu.
Jakie odpady mogą być wykonywane do rekultywacji składowiska?
W celu rekultywacji składowiska odpadów wykorzystuje się inne odpady, które ze względów na swoje właściwością mogą posłużyć jako podłoże na roślin. Do odpadów tych zaliczamy między innymi:
- Odpady z wydobywania kopalin – wyjątkiem są odpady powstające z wydobywania rud metali.
- Odpadowe piaski i iły
- Żużle odlewnicze
- Stare, nieprzydatne wyroby ceramiczne po obróbce termicznej, takie jak cegły, pustaki
- Zużyte opony
- Gruz ceglany i tynki
- Odpady betonowe i gruz pochodzące z rozbiórek budynków
- Osady z klarowania wody
- Piasek i kamienie
Wymieniowe wyżej odpady wykorzystywane są w proces kształtowania obszaru rekultywowanego składowiska, np. budowania skarp, a także do zabezpieczenia obszaru przed erozją wodną i wietrzną. Z kolei do wykonania pokrywy biologicznej wykorzystuje się między innymi:
- Kompost, który nie nadaje się do innego wykorzystania
- Glebę i ziemię
- Ustabilizowane osady ściekowe
- Popioły lotne z węgla
- Wytłoki i osady
Szczegółową listę odpadów wykorzystywanych w celu rekultywacji składowisk odpadów znajdziemy w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 30 kwietnia 2013 w sprawie składowisk odpadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Anioł Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Seweryn Bielecki, Monika Bielecka
Pogrzebowe usługi woj. pomorskie81-591 Gdynia, Waniliowa 6