Artykuł sponsorowany

Jakie metale szlachetne można odzyskać z katalizatorów?

Jakie metale szlachetne można odzyskać z katalizatorów?

Katalizator samochodowy to standardowy element wyposażenia pojazdu. Wraz z innymi częściami tworzy układ wydechowy i służy do zmniejszania emisji spalin. To urządzenie, które wraz z eksploatacją ulega degradacji. W przypadku gdy dojdzie do jego uszkodzenia, należy wymienić element na sprawny. Nie wyrzucaj jednak zepsutego katalizatora, tylko oddaj go na skup złomu. Dowiedz się, jakie metale szlachetne można z niego odzyskać.

Z jakich materiałów zbudowany jest katalizator?

Katalizator jest zbudowany z bloku ceramicznego lub stali, a część odpowiedzialna za wchłanianie spalin – monolit – jest pokryty platyną, palladem i rodem. Ze względu na obecność metali szlachetnych i rzadkich, warto poddać go recyklingowi. Katalizatory można sprzedać do skupu złomu, takiego jak np. Schredder w Dąbrowie Górniczej. Przedsiębiorstwa odzyskują z zużytych urządzeń rzadko występujące metale w przyrodzie:

  • wolfram,
  • tytan,
  • molibden,
  • srebro,
  • złoto,
  • rod,
  • pallad,
  • platynę.

Metale szlachetne po recyklingu można użyć do produkcji nowych katalizatorów, sprzętu medycznego, implantów czy elementów elektroniki.

Odzyskiwanie metali szlachetnych z katalizatora

Odzyskiwanie cennych i rzadkich metali szlachetnych z katalizatorów to doskonała alternatywa dla wydobycia ich. Znacznie mniej środków pochłania recykling tych materiałów niż ekstrakcja rud. Ze względu na dużą liczbę zużytych katalizatorów w samochodach wycofanych z ruchu, jest to ekologiczne źródło pozyskiwania metali szlachetnych i rzadkich. Proces dla poszczególnych stopów i pierwiastków wygląda następująco:

  • platyna zostaje wypłukana z katalizatora za pomocą pompy magneto-hydrodynamicznej,
  • rod można odzyskać w podobny sposób jak platynę lub używając metody ekstrakcji elektrolitycznej.

Oddanie zużytego katalizatora przyczynia się do ekologicznego odzysku metali szlachetnych bez ponownej ingerencji w środowisko naturalne.

Zalety z recyklingu starego katalizatora

Gdy dochodzi do uszkodzenia katalizatora, urządzenie należy wymienić. Warto pamiętać, że zużytą część można sprzedać na skupie złomu. Postępując w ten sposób, przyczyniasz się do odzyskiwania metali rzadkich i szlachetnych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego.  Zwłaszcza że ilość platyny, palladu i rodu w ziemi jest ograniczona. Z recyklingu powstaną nowe części samochodowe, urządzenia elektryczne lub medyczne. Wymiana zepsutego katalizatora wiąże się z wydatkiem, a sprzedając stary element na skupie złomu, dostaniesz zapłatę, która przynajmniej częściowo pokryje koszt naprawy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy