Jakie korzyści niosą nowoczesne metody spawania?
Spawanie jest metodą obróbki materiału polegającą na scalaniu jego dwóch fragmentów. Odbywa się poprzez miejscowe stopienie i zestalenie brzegów za pomocą złącza wypełnionego spoiwem. To jedna z głównych metod obróbki metali. Nowoczesne metody spawania pozwalają na uzyskanie bardzo trwałego połączenia metalu. Współczesne spawarki są zasilanie głównie prądem elektrycznym i sterowane ręcznie.
Przegląd nowoczesnych metod spawania
Metody spawania można podzielić na kilka kategorii, na przykład pod względem źródła zasilania urządzenia. W tym przypadku energia cieplna wykorzystywana do łączenia materiału pozwala na:
- spawanie za pomocą prądu elektrycznego,
- gazu,
- elektronów,
- spawanie plazmowe,
- laserowe,
- termitowe,
- żużlowe,
- hybrydowe.
Nowoczesne metody spawania elektrycznego występują w kilku odmianach. Najchętniej wykorzystywane okazuje się spawanie w osłonie gazów, czyli metody MIG-MAG i TIG. Często stosuje się także spawanie zrobotyzowane, które stało się alternatywą dla prac ręcznych. Jest ono przede wszystkim bezpieczniejsze dla pracowników i znacznie szybciej spaja ze sobą kawałki materiału.
Spawanie zrobotyzowane możliwe jest dzięki specjalnym robotom, które powodują wzrost wydajności pracy. Praca wykonana za pomocą robotów spawalniczych nie wymaga poprawę, dlatego przebiega dużo szybciej. Dzięki ich zastosowaniu firma może zaoszczędzić na materiale nawet do 20%.
Zalety nowoczesnych metod spawania
Roboty spawalnicze wykorzystywane przez firmę Mac-Tech pracują na równym poziomie wydajności przez całą dobę. Nie męczą się tak jak człowiek, dlatego praca z nimi przebiega szybciej i sprawniej. Najważniejsze korzyści, jakie daje spawanie zrobotyzowane to:
- sprawność i powtarzalność,
- elastyczność,
- kontrola procesu wytwarzania,
- automatyczność,
- minimalizacja kosztów.
Spawanie zrobotyzowane pozwala na uzyskanie dużej ilości takich samych spoin, co jest raczej rzadko spotykane w przypadku spawania ręcznego. Dzięki temu produkcja może odbywać się seryjnie i masowo. Ponadto roboty to maszyny elastyczne. Za pomocą programu komputerowego można dostosować parametry spawanego materiału do własnych potrzeb. Oprogramowanie to pozwala też na kontrolę procesu wytwarzania. Można dzięki niemu korygować błędy powstałe podczas spawania.
Spawanie ręczne wymaga stałego śledzenia nowych technik pracy i szkolenia pracowników. Firma musi przeznaczyć na takie działania niemałe środki. Zastosowanie robotów spawalniczych pozwala znacznie zmniejszyć te koszty. Podobnie jest w przypadku materiałów. Spawanie zrobotyzowane minimalizuje ilość ich zużycia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana