Artykuł sponsorowany

Jakich danych dostarczają analizatory parametrów sieci?

Jakich danych dostarczają analizatory parametrów sieci?

Stałe monitorowanie parametrów sieci elektrycznej jest koniecznością w wielu miejscach, między innymi obiektach przemysłowych, zakładach gospodarki komunalnej, halach produkcyjnych czy magazynowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Do bieżącej analizy zasilania wykorzystuje się analizatory parametrów sieci zwane też miernikami sieci. Jakich informacji dostarczają te urządzenia?

Czym jest analizator parametrów sieci? 

Analizator parametrów sieci to stacjonarne urządzenie pomiarowe służące do monitorowania elektrycznych sieci zasilających, zarówno jedno-, jak i trójfazowych. Przyrząd ten pozwala ocenić wiele parametrów bezpośrednio wypływających na pracę maszyn i urządzeń elektrycznych. Analizator parametrów sieci dostarcza danych dotyczących:

  • napięcia i jego anomalii,
  • występujących prądów, w tym prądów wysokiej częstotliwości,
  • mocy biernej, czynnej i pozornej,
  • jakości zasilania,
  • współczynnika zawartości harmonicznych (THD),
  • harmonicznych napięć i prądów,
  • parametrów sieci w 4-przewodowych układach symetrycznych i niesymetrycznych.

Powyższe informacje wyświetlają się na monitorze urządzenia. Mogą być także zapisywane w jego pamięci, a następnie odczytywane zdalnie, np. za pomocą komputera lub z wykorzystaniem internetu. Bardziej zaawansowane mierniki skonfigurowane są tak, by analizować jakość zasilania w odniesieniu do obowiązującej normy PN-EN 50160:2010 „Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych” określającej szczegółowo wartości graniczne, jakie musi spełniać energia elektryczna przekazywana do użytkowników systemu elektroenergetycznego.

Jakie zastosowanie mają mierniki sieci elektrycznej? 

Mierniki sieci elektrycznej, ponieważ są bardziej zaawansowane niż zwykłe liczniki, znajdują zastosowanie przede wszystkim w energetyce zawodowej i przemyśle. W fabrykach, halach produkcyjnych i magazynowych stała kontrola jakości sieci jest kluczowa dla sprawnego i bezawaryjnego działania maszyn i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Analizatory pozwalają również dokładnie monitorować zużycie energii.

Branża industrialna nie wyczerpuje jednak możliwości zastosowań mierników sieci. Warto z nich korzystać wszędzie tam, gdzie pobór energii jest duży, np. w biurach, serwerowniach, placach budowy, szpitalach, szkołach, kinach i wielu innych miejscach.

Czym się kierować przy wyborze analizatora parametrów sieci? 

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli analizatorów parametrów sieci. O to, na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu, zapytaliśmy w sklepie elektrotechnicznym Elektro24:

Poszczególne mierniki parametrów sieci różnią się od siebie zakresem przeprowadzanych pomiarów, rozmiarami i konstrukcją, a także wyświetlaczem i nawigacją w menu oraz liczbą dostępnych opcji. Wybierając analizator, trzeba mieć na uwadze jego przyszłe zastosowanie i to, które parametry sieci są kluczowe dla danego przedsiębiorstwa czy instytucji. W naszym sklepie chętnie doradzamy klientom, którzy mają wątpliwości, na jaki model się zdecydować.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy