Artykuł sponsorowany

Jaka jest różnica między zaciskiem kleszczowym a biegunowym?

Jaka jest różnica między zaciskiem kleszczowym a biegunowym?

Zaciski to elementy, które są powszechnie stosowane podczas łączenia metali przy pomocy spawania. Metoda ta jest szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ umożliwia nie tylko estetyczne, ale również trwałe scalanie materiałów. Jednak, aby była bezpieczna, efektywna i jak najbardziej precyzyjna, warto używać różnego rodzaju zacisków. Jaka jest różnica między modelami kleszczowymi a biegunowymi? Podpowiadamy.

Czym jest zacisk kleszczowy?

Zacisk kleszczowy przeznaczony jest do mocowania przewodu spawalniczego, bądź któregoś z biegunów spawarki do stołu lub materiału, który ma zostać poddany obróbce. Jest to najczęściej wybierany model ze względu na jego szereg właściwości takich jak:

  • bardzo dobre przewodnictwo prądu,
  • wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • solidną, metalową konstrukcję.

Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane wtedy, kiedy maszyna ma zostać przenoszona i używana w różnych miejscach. Podczas wyboru tego elementu należy pamiętać, że ma on ograniczony zakres szczęk mocujących, który w zależności od producenta zazwyczaj wynosi między 40 mm a 50 mm.

Czym są zaciski biegunowe?

Zaciski biegunowe mocowane są za pomocą specjalnej śruby. Zazwyczaj elementy te wykonywane są z mosiądzu, aby możliwe było zapewnienie jak najlepszych parametrów spawania. Tego typu modele są szczególnie polecane w przypadku profesjonalnych użytkowników ze względu na to, że mogą pracować przy dużym obciążeniu i przy długich cyklach pracy. Produkty te zapewniają stabilne połączenie elektryczne ze spawanym materiałem. Dostępne są też w szerszym zakresie rozstawu szczęk mocujących, dlatego są częściej stosowane niż modele kleszczowe.

Jaki rodzaj zacisków najlepiej wybrać?

Obecnie producenci tacy jak EL-STYK oferują szeroki wybór zacisków. Z tego powodu wybór odpowiedniego rozwiązania może nie być łatwy, zwłaszcza dla nieprofesjonalnych użytkowników. Dobierając konkretny element należy dobrze przemyśleć, w jakim celu ma być on wykorzystywany. Warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak:

  • przepływ maksymalnego prądu spawania, 
  • czas pracy urządzenia, 
  • żywotność materiału, z którego jest wykonany produkt, 
  • a także cenę i renomę producenta.

Niezależnie od przeznaczenia tego elementu, warto sięgnąć po zaciski, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności spawalniczych. Niebagatelne znaczenie ma również zwiększenie precyzji pracy, co bezpośrednio wpłynie na skrócenie czasu spawania i brak konieczności wykonywania poprawek łączonych elementów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy