Artykuł sponsorowany

Jaką funkcję pełnią zbiorniki buforowe?

Jaką funkcję pełnią zbiorniki buforowe?

Instalacje grzewcze we współczesnych domach bywają rozbudowane o elementy optymalizujące ich pracę. Jednymi z nich są zbiorniki wody grzewczej. Mogą one pełnić różne funkcje w zależności od pojemności i sposobu włączenia w obieg. Najczęściej są to zbiorniki buforowe, zwane także akumulacyjnymi. Jeśli chcesz usprawnić swoją instalację centralnego ogrzewania, przeczytaj!

Czym jest zbiornik akumulacyjny tzw. bufor?

Zbiornik wody grzewczej instaluje się pomiędzy kotłem a grzejnikami, tak by pełnił w instalacji centralnego ogrzewania rolę bufora. Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, w której pobór ciepła jest niewielki i krótkotrwały. Wówczas do ogrzania kaloryferów wystarcza woda zgromadzona w zbiorniku buforowym. Kocioł nie musi się włączać i bezproduktywnie pracować. Jeśli zaś zapotrzebowanie na ciepło będzie znacznie wyższe, kocioł rozpocznie pracę i ogrzeje również wodę konieczną do zasilania grzejników oraz znajdującą się w buforze. Dzięki temu praca kotła będzie bardziej zrównoważona, oszczędna i zdecydowanie bardziej efektywna. Zasobnik buforowy uniezależnia przepływ wody c.o. przez kocioł od przepływu przez grzejniki, pełniąc tym samym rolę tzw. sprzęgła hydraulicznego.

Jak działają i jak zbudowane są zbiorniki buforowe?

Zadaniem zbiorników buforowych jest magazynowanie wody służącej do zasilania instalacji grzewczej. Nagrzana przez kocioł grzewczy lub pompę ciepła woda trafia właśnie do zbiornika buforowego, a skąd do instalacji grzewczej. Woda pobierana jest i przesyłana do grzejników w zależności od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach i regulowana odpowiednią automatyką. Zbiorniki buforowe zbudowane są wysokie jakości materiałów i wyposażone w liczne króćce przyłączeniowe umożliwiające pracę w rozbudowanych instalacjach grzewczych. Dostępne są zbiorniki buforowe do magazynowania wody grzewczej, zbiorniki multiwalentne ze zbiornikiem c.w.u., zbiorniki z wężownicą oraz zbiorniki buforowe przeznaczone do pracy z pompą ciepła. Doskonałym przykładem tego typu zbiornika jest zbiornik multiwalentny BUZ firmy Biawar.

Gdzie najlepiej sprawdzają się zbiorniki buforowe?

Zbiorniki buforowe najlepiej sprawdzają się domach z tradycyjnymi grzejnikami oraz ogrzewanych kotłami zasypowymi na paliwo stałe lub kominkami z płaszczem wodnym. Doskonale radzą sobie z zasilaniem instalacji o kilku obiegach wody grzewczej (ogrzewanie podłogowe + grzejniki) oraz skutecznie działają z instalacją ogrzewaną kilkoma źródłami ciepła (kocioł + kominek). Nowoczesne zbiorniki buforowe znakomicie współpracują również z pompami ciepła i umożliwiają dostęp do cieplej wody użytkowej. Pełen przegląd zbiorników buforowych dostępny jest na stronie internetowej producenta urządzeń grzewczych Biawar z Białegostoku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy