Artykuł sponsorowany

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Panel fotowoltaiczny, który przekształca światło słoneczne w energię elektryczną, stał się bardzo popularną formą zielonej energii. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, dlatego wiele osób uważa fotowoltaikę za opłacalną inwestycję. Zasadniczo może i Ty to wiesz, ale niekoniecznie zdajesz sobie sprawę z budowy modułów słonecznych. Tutaj dowiesz się, w jaki sposób zbudowany jest panel fotowoltaiczny.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika przekształca światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Źródłem energii jest zwykle słońce. Można zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu lub na tarasie. Właściwie składa się ona z modułów słonecznych. W panelach fotowoltaicznych zawarte są ogniwa, które pochłaniają światło słoneczne i przekształcają je w domową energię elektryczną za pośrednictwem falownika.

Wiele prywatnych gospodarstw domowych korzysta obecnie z energii odnawialnej. Są nie tylko konsumentami energii elektrycznej, ale także producentami tzw. prosumentami. Teoretycznie możesz samodzielnie umieścić panele fotowoltaiczne na dachu. Eksperci odradzają to jednak, ponieważ producenci uzależniają swoje wieloletnie gwarancje od profesjonalnego montażu. Podłączenie do domowej instalacji elektrycznej i do sieci energetycznej i tak musi wykonać elektryk, dlatego najlepiej prace od razu zlecić profesjonalnej firmie fotowoltaicznej np. Lewkor Solar z Rudy Śląskiej.

Budowa panelu fotowoltaicznego

Najpopularniejszy typ panelu fotowoltaicznego (często nazywany modułem) jest zbudowany z cienkich płytek z krzemu krystalicznego oraz innych materiałów półprzewodzących takich jak german i selen.

Ogniwa są połączone elektrycznie od górnej (skierowanej w stronę słońca) strony jednego ogniwa do tylnej strony drugiego za pomocą miedzianych pasków. Są one przylutowane do pasków elektrod na górnej powierzchni ogniwa i schowane pod następnym ogniwem. Rzędy połączonych ogniw są następnie układane razem.

Zasadniczo cały moduł składa się z dwóch warstw półprzewodnika. Górna stanowi cienką i przezroczystą powłokę. Nad nią umieszczana jest powłoka antyrefleksyjna i elektroda ujemna, a na spodzie elektroda dodatnia. Panel fotowoltaiczny ma też spodnią warstwę, która jest grubsza i oddzielona od wierzchniej odpowiednią barierą potencjałów.

Krzemowe ogniwa są delikatne i kruche, dlatego są wbudowane w konstrukcję warstwową za szklaną osłoną, która zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ogniwa są otoczone warstwami polimeru chroniącymi je przed działaniem wilgoci, która mogłaby powodować korozję połączeń elektrycznych. Aby skompletować panel fotowoltaiczny, wokół krawędzi tafli szklanej zamocowana jest rama z ekstrudowanego aluminium, która chroni i usztywnia panel oraz umożliwia jego zamocowanie. Taka konstrukcja zapewnia prawidłowe działanie całego systemu fotowoltaiki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy