Jak wykonuje się wykopy pod fundamenty?
Wykop pod fundament należy zaplanować na okres między kwietniem a końcem października. Istnieje możliwość samodzielnego wykonania tej pracy, ale warto rozważyć zamówienie usługi koparko-ładowarką, ponieważ znacząco przyspieszy to rozpoczęcie budowy. W tym artykule podpowiadamy, jakie są rodzaje wykopów, jaka powinna być ich głębokość i kto może podjąć się realizacji tej pracy ziemnej.
Jak się przygotować do wykopów pod fundamenty?
Przed rozpoczęciem wykopu niezbędne jest wytyczenie obrysu budynku, by jego położenie zgadzało się z projektem. Za poprawne wytyczenie fundamentów odpowiedzialny jest geodeta, którego działanie podlega kontroli kierownika budowy. Jeśli obrys jest wykonany prawidłowo, w dzienniku budowy pojawi się odpowiedni wpis i można przystąpić do zasadniczej pracy. Wykop ręczny, do którego używa się wyłącznie łopaty, jest o wiele tańszy, ale bardzo czasochłonny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowców, którzy oferują usługi koparko-ładowarką lub minikoparką. Dzięki temu można oszczędzić czas, uniknąć problemu dużych kamieni oraz sukcesywnie wywozić ziemię z placu budowy. Na terenie Gdańska wykopy pod fundamenty realizuje między innymi wiodący usługodawca w zakresie prac ziemnych Honest.
Rodzaje wykopów pod fundamenty
Ze względu na wymiary wykopy dzielą się na:
- wąskoprzestrzenne – szerokość fundamentu na dnie nie przekracza 1,5 m, wykopy wykonywane głównie pod domy niepodpiwniczone
- szerokoprzestrzenne – fundament na dnie ma ponad 1,5 m szerokości, wykopy wykonywane głównie dla domów podpiwniczonych
- jamiste – zarówno szerokość, jak i głębokość tych niedużych fundamentów nie przekracza 1,5 m
Z uwagi na głębokość można wyróżnić wykopy:
- płytkie – pod fundamenty w formie ław i płyt fundamentowych
- głębokie – w przypadku fundamentów pośrednich, takich jak pale i słupy
Co jeszcze warto wiedzieć o wykopach pod fundamenty?
Kopanie fundamentów należy wykonywać przy dobrej pogodzie, by uniknąć gromadzenia się wody i osuwania ziemi. Z terenu wzdłuż wykopu trzeba usunąć humus, czyli żyzną warstwę gleby, ponieważ jest on luźny i wilgotny. Próchnicę tę warto jednak zachować pod przyszły ogród. Ostatnim etapem prac związanych z wykopem pod fundament jest jego wypoziomowanie i zabezpieczenie przed osuwaniem za pomocą szalunków metalowych lub drewnianych (tzw. deskowanie). Niedokładne wykonanie prac ziemnych związanych z fundamentami może pociągnąć za sobą fatalne skutki dla konstrukcji budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana