Jak wyglądają badania okresowe pracowników w czasie pandemii?

Niezależnie od wykonywanego zawodu, praca na danym stanowisku może się wiązać z zagrożeniami dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie monitorować swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Badaniem zatrudnionych zajmują się lekarze działający w ramach medycyny pracy. Jak procedury tego typu odbywają się w trakcie pandemii? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Cel badań w ramach medycyny pracy
Zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym jest jednym z obowiązków pracodawcy. Zagrażać zdrowiu mogą zawody polegające na działaniu zarówno fizycznym, jak i umysłowym – przykładowo, spędzanie dnia przed komputerem jest niekorzystne dla oczu, a stres wpływa negatywnie na stan psychiczny. Celem medycyny pracy jest zatem okresowa kontrola, czy zatrudniający spełnił wszystkie warunki mające zapewniać bezpieczeństwo jego pracownikom oraz tego, jaki wpływ miały one na zdrowie podwładnych.
Badaniom powinni się poddać również kandydaci na dane stanowisko, aby lekarz ocenił, czy mogą wykonywać wybrany zawód. W zależności od jego specyfiki istotne są inne kwestie. W ramach tej dziedziny medycyny sprawdza się również wpływ środowiska pracy na zatrudnionych, a także podejmuje się próby zmniejszenia ewentualnej szkodliwej ingerencji. Zaniedbanie badań może mieć więc poważne konsekwencje.
Medycyna pracy w czasach pandemii
Pandemia koronawirusa wiele zmieniła na świecie, przede wszystkim utrudniła bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Z tego względu wizyty w przychodniach stały się ryzykowne. Jak zatem wyglądają badania w ramach medycyny pracy w czasach pandemii? Okazuje się, że został zniesiony obowiązek ich wykonywania, jednak nadal jest taka możliwość. Jeśli zatrudniony nie może zatem stawić się na badania, nie musi on tego robić, ale często nie warto rezygnować z okresowych kontroli, szczególnie po zauważeniu negatywnego wpływu na zdrowie. Medycyną pracy zajmuje się na przykład Centrum Hipokrates.
Strach przed wirusem jest zrozumiały, jednak zaniedbanie badań może prowadzić do rozwoju innych chorób. Najczęściej dobrym pomysłem jest zatem udanie się do lekarza przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Warto myśleć również o tym, że kiedy życie wróci do normy, kolejki do specjalistów medycyny pracy mogą być bardzo długie, bo zatrudnieni będą chcieli zrealizować badania, które ominęli przez pandemię. Najlepiej wybrać zatem placówkę, która w trosce o pacjentów przestrzega zasad działania w rzeczywistości COVID-19 i upewnić się, że zdrowie danej osoby nie ucierpiało w wyniku wykonywania zawodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
ZPOZ Przychodnia Rejonowa nr 2
Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna woj. świętokrzyskie28-300 Jędrzejów, Chrobrego 4
-
Gabinet Akupunktury i Klasycznej Medycyny Chińskiej Laogong
Medycyna naturalna woj. pomorskie80-464 Gdańsk, Drzewieckiego 9 lok. 6