Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?

Zaćma powoduje zamglone i nieostre widzenie, związane ze zmętnieniem soczewki oka. Na szczęście tę wadę wzroku można łatwo wyleczyć poprzez operację wszczepienia sztucznej soczewki. Podczas zabiegu wykonywanego w warunkach ambulatoryjnych, wewnątrz gałki ocznej umieszcza się wykonaną z akrylu sztuczną soczewkę. Zabieg nie wymaga nawet założenia szwów i trwa zaledwie 15-30 minut.
Jak dokładnie wygląda zabieg usunięcia zaćmy, jakie możliwości wyboru soczewek ma pacjent oraz które są lepsze: jedno-, dwu- czy wieloogniskowe?
Kwalifikacja do zabiegu. Badanie wstępne
Choć zabieg usunięcia zaćmy jest mało inwazyjny, podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego pacjent musi być zdrowy. Przed zabiegiem wykonywana jest pełna diagnostyka oraz badanie oczu. Lekarz określa wadę refrakcji, sprawdza ciśnienie w gałce ocznej oraz stan dna oka. Podczas kwalifikacji wyliczana jest moc sztucznej soczewki oraz wybierany jej rodzaj.
Choć ostateczna decyzja należy do lekarza, pacjent ma możliwość wyboru, na który rodzaj soczewki się zdecydować. Do wyboru są soczewki jedno-, dwu- i wieloogniskowe, a także asferyczne i z filtrem światła niebieskiego. Decyzja jest kluczowa – ponieważ soczewka wszczepiana jest do końca życia i zazwyczaj nie można jej wymienić.
Jakie są różnice pomiędzy soczewkami?
Soczewki jednoogniskowe pozwalają na widzenie na jedną odległość: do bliży lub dali. Mogą korygować równocześnie istniejącą wadę refrakcji: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Ponieważ najczęściej ważniejsze jest widzenie przedmiotów z daleka, zwykle wszczepiane są soczewki umożliwiające ostre widzenie na odległość. Do czytania i oglądania przedmiotów z bliska nadal potrzebne są okulary „plusy”. Soczewki dwuogniskowe pozwalają na prawidłowe widzenie zarówno w dali, jak i w bliży. Soczewki wieloogniskowe pozwalają na ostre widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, blisko, a także w odległościach pośrednich – co umożliwia korzystanie np. z komputera bez okularów.
Wyróżnić możemy również soczewki sferyczne oraz asferyczne. Czym się różnią? Soczewki sferyczne przypominają wycinek kuli. Z tego względu pacjent widzi najlepiej przedmioty znajdujące się na wprost – kiedy światło koncentruje się w centralnej części soczewki. Podczas patrzenia kątem oka mogą pojawić się zniekształcenia. Soczewka asferyczna jest bardziej eliptyczna i przypomina budową naturalną soczewkę oka. Dzięki temu widziany obraz nie zostaje zniekształcony, niezależnie od tego, w którym miejscu implantu pada światło.
Soczewki mogą również posiadać filtr światła niebieskiego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nadmiar światła niebieskiego, podobnie jak promieniowania UV może mieć negatywny wpływ na zmysł wzroku. Dlatego nowoczesne soczewki stosowane w leczeniu zaćmy posiadają zarówno filtr UV, jak i filtr światła niebieskiego. Warto jednak wspomnieć, że soczewki asferyczne (jedno- i wieloogniskowe) oraz posiadające filtr światła niebieskiego dostępne są głównie w prywatnych ośrodkach okulistycznych.
Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy
Po wstępnej kwalifikacji oraz wybraniu w porozumieniu z lekarzem odpowiednich soczewek czas na właściwy zabieg.
W większości przypadków przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – powierzchnia oka zostaje znieczulona kroplami – mówi specjalista z centrum leczenia chorób oczu PRYZMAT z Gliwic. – Okolicę oka, rzęsy oraz powierzchnię oka dezynfekuje się, a powieki zabezpiecza, aby pacjent podczas zabiegu nie mógł mimowolnie mrużyć oczu lub mrugać. Na powierzchni oka wykonuje się małe nacięcie, o długości 2-3 mm. Zmętniałą soczewkę rozbija się na mniejsze części za pomocą fal ultradźwiękowych oraz odsysa. Torebka soczewki pozostaje w oku – stanie się ona miejscem umieszczenia implantu.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie nowej soczewki. Jeżeli wszystko jest w porządku, a implant znajduje się na swoim miejscu, lekarz delikatnie zabezpiecza miejsce cięcia. Ponieważ nacięcie jest niewielkie, nie ma potrzeby stosowania szwów, a opatrunek zakładany jest jedynie na kilka godzin. Oko dość szybko się goi. Ważne jednak, aby po operacji kontrolować stan oka pod kątem ewentualnych podrażnień, stanu zapalnego lub wzrostu ciśnienia w gałce ocznej.
Sam zabieg trwa około 15-30 minut. Po całkowitym zagojeniu oka pacjent może cieszyć się nowym wzrokiem. A przy wyborze soczewek wieloogniskowych z filtrem światła niebieskiego również nową jakością widzenia – bez konieczności noszenia okularów, z wysoką wrażliwością na kontrast oraz bez niepożądanych objawów ubocznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17