Artykuł sponsorowany

Jak wygląda recykling opakowań kartonowych?

Jak wygląda recykling opakowań kartonowych?

Podstawową wiedzę na temat segregacji powinien posiadać każdy. Dzięki temu recykling odpadów mógłby przebiegać sprawniej i efektywniej. Podstawową funkcją opakowań jest ochrona pakowanych towarów. To materiał ekologiczny, który można poddawać recyklingowi. Jednak jego niektóre właściwości funkcjonalne sprawiają, że proces recyklingu staje się utrudniony. Aby nie popełniać ekologicznych błędów, warto trzymać się poniższych wytycznych.

Do jakich pojemników wrzucać opakowania kartonowe?

Odpowiednie segregowanie śmieci pozwala na ich bezpieczną utylizację lub na przetworzenie. Poddany poprawnej segregacji karton trafi do przetwórni, w której zyska drugie życie.

Ze wszystkich możliwych pojemników na śmieci, w przypadku opakowań wykonanych z papieru do dyspozycji pozostają dwa – żółty oraz niebieski. Do tego drugiego, zgodnie z jego specyfikacją, powinien trafiać czysty papier. Bardzo ważne jest, aby papier wrzucany do niebieskiego pojemnika nie był zatłuszczony. Istotne jest też usunięcie z opakowania wszelkich metalowych zszywek, resztek taśmy, plastikowych dekoracji i ozdób. Ponadto należy pamiętać o tym, aby opakowanie tego typu zgnieść przed wyrzuceniem. Dzięki temu nie będzie zajmować tak wiele miejsca w pojemniku.

Żółte pojemniki przeznaczone są na odpady wykonane z tworzyw sztucznych. Do tej kategorii zaliczają się jednak także opakowania, które tylko pozornie stworzone są z papieru. Wśród nich można wymienić te po sokach lub mleku. Choć z zewnątrz przypominają karton, wewnątrz wyściełane są folią i materiałem sztucznym, który nie podlega recyklingowi w taki sposób jak papier. Z tego też powodu nie należy traktować opakowań kartonowych w jednej kategorii.

Przez niepoprawną segregację traci się możliwość odzyskania z kartonu cennej celulozy. Recykling odpadów wcale nie musi być skomplikowany. Wystarczy kilka chwil i nieco logistyki, aby stało się to czymś oczywistym i przyjemnym. Pozyskany w wyniku segregacji papier bądź karton może na przykład stać się składnikiem papieru toaletowego, papieru do pakowania, papieru gazetowego albo tektury – podpowiada pracownik firmy Euro Karton, zajmującej się produkcją opakowań tekturowych różnego przeznaczenia.

Dlaczego karton jest materiałem ekologicznym?

Do ponownego wykorzystania nadają się przede wszystkim opakowania kartonowe używane w przemyśle spożywczym. Ich recykling jest bardzo prosty i przyjazny dla środowiska. Używa się do tego celu maszyny zwanej hydropulperem. Przy użyciu wody i kilku chwil intensywnego mieszania odzyskiwana jest wysokiej jakości celuloza o długich włóknach.

Zastosowanie nowoczesnych maszyn umożliwia wyprodukowanie papieru bez konieczności używania pochodzącej z drewna pierwotnej celulozy. Zużywa się jedynie materiał, który został wcześniej wyprodukowany. Opakowanie kartonowe zyskuje wówczas drugie życie, a wycinka drzew zostaje zmniejszona.

Wybór kartonów ponad opakowania wykonane z surowców sztucznych jest dobrym krokiem do ochrony środowiska. Warto wybierać naturalne rozwiązania oraz prawidłowo segregować odpady, aby troszczyć się o planetę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy