Jak wygląda badanie HPV u mężczyzn?
Testy na HPV u mężczyzn wykonuje się rzadziej niż u kobiet, ale to nie oznacza, że nie są ważne. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najbardziej rozpowszechnionych patogenów przenoszonych drogą płciową, a zakażenie nim może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku mężczyzn wirus ten może być przyczyną nowotworów, takich jak rak gardła czy odbytu.
Kiedy wykonać test na HPV?
Wskazane jest wykonanie testu na HPV u mężczyzn w kilku sytuacjach. Przede wszystkim warto zdecydować się na badanie w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem, co może objawiać się występowaniem brodawek narządów płciowych lub zmian skórnych w okolicach intymnych. Ponadto test na HPV warto wykonać w sytuacji, gdy partnerka otrzymała pozytywny wynik badania na obecność wirusa. Warto również pomyśleć o badaniu profilaktycznym, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywne życie seksualne z wieloma partnerami.
Przebieg badania
Badanie na HPV u mężczyzn rozpoczyna się od pobrania wymazu z cewki moczowej lub żołędzi penisa. W przypadku widocznych zmian chorobowych, takich jak brodawki czy kłykciny kończyste, materiał do badania pobierany jest z okolic, gdzie występują. Wykonuje się to poprzez kilkukrotne pocieranie danego miejsca ruchem spiralnym. W sytuacji, gdy nie występują żadne widoczne zmiany chorobowe, materiał pozyskiwany jest z rowka zażołędnego wokół penisa. Próbkę można pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.
Po pobraniu wymazu następuje analiza genetyczna pobranego materiału za pomocą metody PCR (łańcuchowej reakcji polimerazy), która pozwala na wykrycie obecności DNA wirusa HPV. Jak wyjaśniają eksperci z Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Borlamed, nowoczesne metody diagnostyczne umożliwiają wykrycie obecności i różnicowanie nawet kilkudziesięciu wariantów wirusa HPV. Wynik badania może być gotowy nawet w ciągu kilku dni i pozwala na określenie, czy dana osoba jest zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego oraz jaki jest typ wirusa.
Przygotowanie do badania
Dla uzyskania wiarygodnego wyniku testu na obecność wirusa HPV istotne jest właściwe przygotowanie pacjenta. Przede wszystkim 1-2 dni przed badaniem trzeba wstrzymać się od współżycia płciowego. Ponadto przez 48 godzin przed pobraniem wymazu najlepiej nie stosować żadnych leków, szczególnie kremów czy maści nakładanych na okolice intymne. Bezpośrednio przed wykonaniem testu dobrze będzie również ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne okolic narządów płciowych, np. zdecydować się na krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie.
Warto pamiętać, że regularne badania kontrolne oraz rozmowa z lekarzem na temat ryzyka zakażenia wirusem HPV są kluczowe dla utrzymania zdrowia i szybkiego wykrycia ewentualnych problemów zdrowotnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana